Itt az almaszüret ideje

Elérkezett az őszi betakarítások ideje, többek között az almaszüret is.

“Minden nap egy alma, az orvost távol tartja” – szól a közismert szólás, amelyben bizony akad is némi igazság. Ez a gyümölcs ugyanis telis-tele van értékes tápanyagokkal. A, B és C-vitamin tartalma, folsav, kalcium, magnézium és kálium tartalma egyaránt jelentős, rostjaiért pedig emésztésünk is nagyon hálás lesz. De mit kell tennünk ahhoz, hogy még tavasszal is friss ropogós gyümölcs legyen a család asztalán?

Az almát függetlenül attól, hogy milyen célra akarjuk szedni, kompót, ivólé, befőtt, vagy lekvár, fogyasztásra érett állapotban takarítsuk be. Szedési idő szempontjából legfontosabb az alma alapszíne, mértéke és mérete. Fontos, hogy a kocsány könnyen váljon el a termőrésztől. A nem kellően érett alma nehezen szakítható le. Az alma érettségét jelzi még a gyümölcs húsának keménysége és illata.

Számos jól tárolható almafajtát ismerünk, ahhoz azonban, hogy a téli alma kitartson tavaszig, nem mindegy, mikor szedjük le és hogyan tároljuk a gyümölcsöt.

Sok hibát lehet elkövetni a tárolás során. Mivel az alma utóérő gyümölcs, a tárolás során érik be és válik igazán ízletessé, miközben megváltozik az alapszíne, puhább és édesebb lesz a húsa. Nincs bosszantóbb annál, mint beleharapni egy almába, amit rosszul, vagy rosszkor szedtek le, és az aromái nem tudtak megfelelőképpen érvényesülni, mert a gyümölcsnek nem volt esélye vitaminokkal telítődni.

Néhány fajta különösen jól tárolható mint például egy régi magyar fajta a Húsvéti rozmaring. A szedésnél az egyik alapszabály, hogy nem szabad durván letépni az ágról. Az érett gyümölcs könnyen leszedhető, vagyis a kocsánya egy csavarintásra elválik az ágról. Fontos, hogy az almát hideg, sötét, magas páratartalmú helyen tároljuk. Egy szellőztetett pince megfelel a célnak. Ha a páratartalom alacsony, megnövelhetjük vízzel töltött tartályok elhelyezésével. Ha lehet, akkor a gyümölcsöt rekeszekben vagy lapos ládákban tároljuk, hogy megakadályozzuk a benyomódását, ajánlatos az egyes gyümölcsrétegek közé is hullámpapírt is helyezni. Mindenképpen csak egészséges, sérülésmentes gyümölcsöt tároljunk. A tárolt almát heti rendszerességgel nézzük át, és szedjük ki a rohadt gyümölcsöket. A rohadt gyümölcs „megfertőzheti” a többi gyümölcsöt. Ennek hátterében az áll, hogy a rohadt gyümölcs etilént, színtelen gázt bocsát ki magából, ami a többi almát gyorsabb érésre készteti. Lehetőleg ne tároljunk téli almát és burgonyát együtt, mert felgyorsítják egymás érését,  a gumók előbb csírázásnak indulnak, míg az alma utóérése gyorsul. Ha megfogadjuk és betartjuk Bálint gazda tanácsait akkor akár télen is beleharaphatunk egy-egy saját termesztésű zamatos almába.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply