KERTÁPOLÓ – Szedjünk kukucskát!

A fehér akác, amit népies nevén agacs, csipkefa, ragacsfa, istenpapucsa, koronafa vagy akár kukucska néven is emlegetnek, szemet gyönyörködtető virágú. Ez a növény, amely egykor homokos talajok megtartására került be Magyarországra, mára számos területen kiemelkedő szerepet tölt be. Legyen az kertészeti, gyógyászati vagy gasztronómiai érték. Az egyik lejobb minőségű méz forrása is egyben.

A fehér akác ideális választás a kertészek számára, mivel rendkívül gyorsan növekszik és jól alkalmazkodik a különböző talaj- és éghajlati viszonyokhoz. Számos helyen alkalmazzák természetes kerítések vagy akár szélvédő sávok kialakítására. A fehér akácnak jellegzetes, hosszú, fehér virágai vannak, amelyek kellemes illatot árasztanak. Ezek a virágok többnyire fürtökben helyezkednek el a fa lombjain és – sokunk örömére – messziről vonzzák a méheket. Talán az egyik legfinomabb (mindenestere az egyik legdrágább – a szerk.) méz az akácméz.

A fa nagyjából 20-25 méteresre nő meg. Jól tűri a szárazságot és a szennyezett levegőt, de nem ezért telepítették be Magyarországra, hanem azzal a céllal, hogy megkösse a homokos talajt. Először a XVIII. század elején az Erdődy nemesi család pozsonyi birtokára ültettek akácot, majd 1710-ben Bábolnán, a Szapáryak kertjében. Ez a fa állítólag ma is él. Tessedik Sámuel jött rá 1789 környékén, hogy az alföldi futóhomokos talajt az akác jól tűri, így alkalmazható itt fásításra. Az akácfa egyike azoknak a növényeknek, amelyek bár szép megjelenésűek és illatosak, ugyanakkor invazív fajként ismertek. Ültetik és irtják is egyszerre. Képes nagy területeket elfoglalni, elnyomva ezzel az őshonos növényeket. Éppen ezért több helyen szabályozzák vagy irtják a fehér akácot, hogy megőrizzék az őshonos növényzetet és az egyensúlyt.

Az akácnak nehéz, kemény és tartós fája van, igy gazdasági jelentősége sem elhanyagolható. Faanyagát könnyű megmunkálni, ezért sokféle célra használják, például vasúti talpfák, bútorok, padlók és kerítések készítésre, de tűzifának is kiváló. Érdekesség, hogy akác nélkül nincs homoki szarvasgomba sem, mert az csak ezzel a növénnyel lép szimbiotikus kapcsolatba.

Az nem kérdés, hogy ha szeretnénk megőrizni az őshonos élőhelyeket, akkor az akácot irtani kell ott, ahol ezeket veszélyezteti. Ez pedig egyáltalán nem egyszerű. Ha nemkívánatos helyen, például védett területen jelenik meg, a szakemberek a törzset megfúrva célzott injekciós vegyszeres kezelést alkalmaznak és mechanikailag is irtják, kivágják őket, majd a vágott felületet is vegyszerrel kezelik, hogy ne hajtson újra a fa. Ezután mindig monitorozni kell az eredményeket, majd újra és újra megismételni a kezelést, ha szükséges, amíg sikerrel nem járnak.

Aki arra számított, hogy létezik egyetlen csodaszer, amit az akácra permetezve az azonnal kidobja magát a földből és soha többé nem jelenik meg, az sajnos nagyot fog csalódni. A fa időnként még azt is túléli, ha a gyökereibe juttatják a vegyszert és pont azért nehéz kiirtani, mert a gyökerekről újra sarjad, ezért gyors megoldás az eltüntetésére nem létezik.

Az akácvirág gyógyászati szempontból is igen értékes növény. Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember könyveiben a következőket találjuk róla: A virágából készült tea köhögéscsillapító, hurut- és görcsoldó, enyhe hashajtó, meghűléses betegségeknél pedig izzasztó hatású. Gátolja a túlzott gyomorsavképződést, gyomor- és bélfekély esetén is alkalmazható.

A homeopátiában gyomorsavtúltengés ellen használják. Házi felhasználásnál leginkább fánk és palacsinta készítésére használják a háziasszonyok, a tésztába keverve ízesítőnek. De van, aki ráncsimító, és bőrtónust javító hatása miatt fürdővízbe rakja.

Ha finom frissítőt szeretnék akkor készítsünk fehér akác szörpöt! Hozzávalók:25-30 dkg fehér akácvirág lefejtve, 1,5 kg cukor, 1,5 l víz és 4 db citrom Elkészítése nagyon hasonlít a bodzaszörpéhez. A cukrot és a vizet egy nagy fazékba öntjük, majd az egészet felforraljuk. Ha kész a cukorszirup, beledobjuk a lefejtett akácvirágokat. Meghámozzuk a citromokat felkarikázzuk. Ezt is hozzáadjuk. Alaposan elkeverjük, majd lefedve, időnként megkeverve 3-4 napig állni hagyjuk. A virágokat és a citromot nyomkodjuk ki és már fogyasztható is. Hűtőben tárolva elé sokáig eláll, de ha tartósítani akarjuk akkor nedves dunsztot alkalmazzunk.

F. P. T.

Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply