Kerti mahónia a méhek és a madarak barátja

A kerti, vagy közönséges mahónia (Mahonia aquifolium) virágzása kora tavasszal kezdődik. A növény jellegzetes sárga virágai vonzzák a méheket, így a téli álmukból ébredő beporzó rovaroknak az egyik legkorábbi és legfontosabb nektár forrásuk lehet.

A kerti mahónia egy rendkívül dekoratív, örökzöld cserje, kiváló választás lehet méhbarát kertekbe, parkokba, vagy más zöldterületekre. A levelei tüskések, amelyek sötétzöld színűek és fényesek. Talán a tüskék miatt nem olyan népszerű, pedig kerítések mellé ültetve visszatartja a betolakodókat. Parkokban a virága szépsége miatt egész gyakori dísznövény. A növény tavasszal a méhek barátja, ősszel a madaraké, hiszen gyönyörű kékeslila bogyók teremnek a virágok helyén, amelyeket a madarak szívesen fogyasztanak. Egy méhbarát kert célja az, hogy vonzza a méheket és más beporzó rovarokat, és így lehetővé tegye számukra, hogy biztonságos és tápláló környezetben “dolgozhassanak”.

Mivel a méhek nélkül nincs élet, nincs termés, így érdemes ezeket az apró kis élőlényeket nagyon megbecsülni. Sajnos az évek folyamán drasztikusan csökkent a világban a mézelő méh kolóniák száma, így pár éve a veszélyeztetett fajok közé is felkerült. 2019 őszén az Earthwatch Institute nevű természetvédelmi szervezet hivatalosan is a bolygó legfontosabb élőlényeinek nyilvánította a méheket. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) kezdeményezésére 1994 óta április 30-án ünnepeljük a Méhek Napját Magyarországon, mert ez az időszak jelenti a méhcsaládok életciklusának csúcspontját a kaptárban. Az ENSZ 2018-tól május 20-át nyilvánította a méhek világnapjává, hogy felhívja a figyelmet a méhészeti szakma fontosságára és a méhek világméretű helyzetére. Ahhoz, hogy a kertünkbe vonzzuk ezeket a szorgos mézgyűjtőket, fontos, hogy a kertünk tele legyen virágokkal. A virágoknak különböző formájúaknak és színűeknek kell lenniük, és minél hosszabb virágzási időszakot biztosítanak. A méhek számára a sokféle nektárforrás és virágpor biztosítása az egyik legfontosabb módja annak, hogy segítsük őket és támogassuk a méhpopulációk egészségét. A méhbarát növények közé tartoznak például az árvácska, kakukkfű, levendula, bazsalikom, a szeder, az oregánó és a mályvacserje. Valamint a korán virágzó fák és cserjék, mint a mandulafa, az almafa, a meggyfa és az orgona. Azonban fontos megjegyezni, hogy a méhbarát kertben sem szabad használni vegyszereket, mivel ezek károsak lehetnek a méhekre és más hasznos rovarokra.

A kerti mahónia is nagyon jó választás egy méhbarát kert kialakításához. Érdemes olyan helyre ültetni, ahol van elég hely a növekedéséhez, mert ez a cserje elérheti a másfél méteres magasságot is. Kedveli a jó minőségű, laza és tápanyagokban gazdag talajt, amelynek pH-ja sem túl savas, sem túl lúgos. Bár jól bírja szárazságot, a rendszeres öntözést meghálálja. Szereti a félárnyékos, vagy árnyékos helyeket, és általában nem igényel sok gondozást, de érdemes rendszeresen megmetszeni a túlburjánzó ágakat. Több módon is szaporítható. Ha nincs módunk tőosztással, akkor legeredményesebben dugványozással tudjuk szaporítani. Ehhez az eljáráshoz friss hajtásokat válasszunk ki, amelyeket 5-10 cm-es darabokra vágunk, majd ezeket a dugványokat nedves homokban, vagy földben helyezzük el. Rendszeresen öntözzük, ügyeljünk, hogy soha ne száradjon ki a földje. Pár hét múlva gyökereket hoz, amit a kívánt helyre ültethetünk. A mahónia nem csak szép és dekoratív, hanem a kertünkben található beporzó populáció szempontjából is fontos növény.

F. P. T. Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply