Kiállítás a Matting család kovácsszerszámaiból

A három generáción át kovácsmesterséget űző Matting család eszközeiből nyílt kiállítás június 23-án Padragkúton az egykori tűzoltó szertár épületében. A kovácsok által használt szerszámokat Bornemissza Csabáné Matting Mária ajánlotta fel.

Az Ajka60 programsorozat részeként tartott rendezvény megnyitóján elhangzott, hogy tavaly a mezőgazdasági eszközökkel ismerkedhettek az érdeklődők, most pedig a padragkúti kovácsmesterség volt a téma. A városrészben három kovács élt, Matting József, Ihász József és Gyarmati Vince.


Rájuk és a mesterségre Puskás Károly önkormányzati képviselő emlékezett, aki köszöntőjében elmondta, hogy a kovács szakma már a honfoglalás előtt ismert volt, ők készítették az állatoknak a patkót és a vasalásokat. A mesterségnek több ágát különböztették meg, volt patkoló, falusi, cigány, uradalmi, községi és gépészkovács. Mivel állatokat patkoltak, velük is dolgoztak, ezért többen elvégezték a baromorvosi iskolát. Szerszámaikat, a kalapácsot, a fogót maguk készítették, az üllőt és a fújtatót a manufaktúrában.

A hagyományos kézi kovácsoláshoz nagy gyakorlat, az anyagok pontos ismeretet és ügyesség kellett, ezért a mesterség apáról fiúra szállt. A gyerekeket vonzotta is az izzó vas és annak megmunkálása, a szerte szóródó szikrák, a formálódó tárgyak. Egy jó mesternek biztos megélhetést nyújtott a közösség, amelyben élt.


Bornemissza Csabáné Matting Mária kérdésünkre elmondta, hogy dédapja, Matting Márton volt az első kovácsmester a családban. Őt követte fia, majd az unokája. A dédapa 1895-ben készült fa szerszámtartója is látható a kiállításon. A nagyapa otthon a családi háznál levő műhelyben dolgozott. A gyerekek szerették nézni, ahogy pattogtatta a kalapácsot, vágott a vasra majd az üllőre, ezzel adva a ritmust. A korral haladt a munkaeszközök fejlődése is, a mesterek beszerezték az újakat, de a régit is megtartották.

A mai fiatalok már csak filmekből és az öregek elmondása alapján ismerik a mesterséget. Mára csak a díszkovácsolás maradt fenn. A kiállítás bejelentkezésre látogatható. Az eszközöket a későbbiekben a Molnár Gábor parkerdőben a Bányászati Múzeumban állítják ki.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply