Kirakott bögrék jelzik, hogy a kút vize iható

Az ősz az egyik legkellemesebb időszak a kirándulásra. Így a Bródy Túrakör tagjai ismét bakancsot húztak, hogy teljesítsék a kitűzött 18 kilométeres távot, ami a Szarvaskő címet kapta.

Busszal Magyarpolányig mentek, hogy felkeressék a Szent- kutat és a legendás bükkfát. A hely különleges mítoszáról túravezetőjük, Pegánné Göntér Szilvia mesélt a diákoknak. Elmondta, hogy egy régi történet szerint egy vadászt itt szállt meg az ördög. Már haldoklott, amikor a Szűzanya megszabadította szenvedéseitől és kiűzte belőle a gonoszt. A vadász hálája jeléül szentképet állított az ott álló bükkfára. Évekkel később egy helyi asszony álmot látott a szent helyről és nem nyugodott addig, amíg el nem vitték az álomban látott részre.

A kutat már benőtte a gaz, de a helyiek megtisztították és oltárt, padokat, kutat emeltek, melynek peremén kirakott bögrék jelzik, hogy iható a vize. Ez a szent hely nagyon forgalmas, sokan keresik fel és a helyiek is gyakran jönnek ide imádkozni.

Az ide vezető ösvényen rengeteg “Szent László pénzt” is találtak a túrázók, amik tulajdonképpen őskori mészkő korongok, nummulitesek. Ennek történetét Kovács Bogáta 10.g osztályos tanuló ismertette a többiekkel.

Egy rövid pihenő után Döbrönte felé vették az irányt, hogy megcsodálják Szarvaskő középkori várát. Útjuk a csodás őszi színekben pompázó erdőn át vezetett és még a nap is előbújt a borongós felhők mögül, mikor felértek a még most is hatalmas várromhoz. Szarvaskő várát 1367-ben Himfy Benedek bán emeltette, de többszöri török hódítások miatt  a 16. században elhagyatottá vált. Innét egy kis pihenő után visszaindultak a bródysok a Szent-kúthoz, majd a stációkon keresztül Magyarpolányba, ahonnan haza már busszal jöttek.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply