Klónozott telefonszámról hívta áldozatát

Unokázós pénzlehúzások után egy újabb módszert fejlesztettek ki a csalók, hogy lenyúlják a bankszámlákat. Ahogy a különböző kiberbiztonsági rendszerek egyre fejlettebbek lesznek, úgy próbálnak meg a csalók is egyre trükkösebbek lenni. Ennek az egyik eredménye az, hogy az utóbbi időben jó pár banki csalásról lehetett hallani. A bankok és a pénzintézetek az ilyen esetek elkerülése érdekében azt tanácsolják, hogy a legkisebb gyanú esetén is meg kell szakítani a telefonhívást.

Legyen gyanús, ha ismeretlenek úgy hívnak fel ügyfeleket, hogy azt állítják, hogy bankkártyája vagy közvetlenül a számlája veszélyben van. Ha ha a telefonáló csaló által bemondott bankfiók nem egyezik az ügyfelével, akkor „átkapcsolást” ajánlva folytatja tovább a kitalált történetet, mondván akkor majd ott orvosolják a bajt. De az is legyen gyanús, ha arra is kérik az ügyfeleket, hogy elektronikai eszközeikre (mobil, tablet, laptop) telepítsenek távoli elérést biztosító programot (AnyDesk, Teamviewer). Azért, hogy ne tudjanak senkit telefonon átverni ilyen módon így a pénzintézetek azt kérik még az ügyfeleiktől, hogy ilyen esetben hívják fel a saját bankjuk ügyfélszolgálatát a nyilvánosan meghirdetett, és a pénzintézetek honlapján megtalálható központi ügyfélszolgálati telefonszámokon, és ott érdeklődjenek az esetről.

Sajnos nem így tett az a sértett sem, akinek csalással a számlájáról 7,1 millió forintot tulajdonítottak el. Az Ajkai Rendőrkapitányság által folytatott nyomozás jelenlegi adatai szerint az 50 éves férfi társaival együtt, úgynevezett klónozott telefonszámról felvette a kapcsolatot egy Veszprém vármegyei férfival, és az egyik hazai pénzintézet biztonsági osztályának munkatársaként adták ki magukat, arra kérve a férfit, hogy egy gyanús utalás megakadályozása érdekében adja meg azt a biztonsági kódot, amelyet nemsokára a telefonján kap. A sértett gyanútlanul megadta az érkező kódot, amellyel éppen ahhoz járult hozzá, hogy a gyanúsított és társai 7,1 millió forintot levegyenek a számlájáról és azt egy társuk által nyitott számlára utalják. A megalapozott gyanú szerint a most őrizetbe vett gyanúsított az utalást követő néhány percen belül az ily módon csalással szerzett pénzt egy ATM-ből készpénzben felvette. A Veszprémi Járásbíróság az ügyészség indítványára elrendelte az Információs rendszer felhasználásával elkövetett, jelentős kárt okozó csalás bűntettével gyanúsított férfi letartóztatását. A Veszprémi Járási Ügyészség a szökés, a bizonyítás megnehezítése, valamint a bűnismétlés lehetőségének a megakadályozása érdekében indítványozta a férfi letartóztatását, melyet a bíróság egy hónapra elrendelt. A végzés ellen a gyanúsított fellebbezett, ezért az nem végleges. A férfi egyik bűntársa néhány nappal korábban szintén letartóztatásba került, hárman szabadlábon védekeznek.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply