Költészet Napja Petőfivel a Hársfa triótól

Fotó: Futó

József Attila, a magyar költészet egyik legismertebb alakja, élete során mindössze harminckét évet élt. A költő születésnapját, április 11-ét azóta a magyar költészet napjaként ünnepeljük. Az ajkarendeki Regenbogen Művelődési Házban az idei költészet napján a Hársfa Trió várta az érdeklődőket. A verseket Kapolcsi Kovács Csaba grafikus illusztrációi kísérték a kivetített képernyőn.

Már hét éve, hogy Ajkarendeken megalakult a Hársfa Trió, amelyet Papp Ferenc, Györgyné Kollár Gabriella és György Zoltán alkot. Azóta nincs olyan ünnep, ahol zenéjükkel ne kápráztatnák el a közönséget. A Regenbogen Művelődési Házban most is sokan voltak kíváncsiak a műsorukra, akiket Kiss Krisztián művelődési ház vezető fogadott. Bevezetőjében elmondta, hogy mivel 2023 Petőfi év, így rendhagyó módon most a nemzet költőjének versein keresztül emlékeznek a magyar költészet két fontos alakjára. Az estet Padné Szabó Mária nyitotta meg, aki az előadások között személyes élményeit és gondolatait is megosztotta. Az irodalmi zenés műsort Papp Ferenc állította össze, aki azért választotta Petőfi verseit, mert ezek a versek annyira ritmusosak, rövid terjedelmű és ütemesek, hogy énekelni is lehet őket. Petőfi költészete rendkívül sokoldalú és gazdag, a lírai szerelmi vallomásoktól a társadalmi és politikai problémákat feszegető versekig. Ő a magyar irodalom egyik legnagyobb alakja volt, akinek munkássága nem csak az akkori kor, hanem az utókor számára is fontos üzenetet hordoz. A trió, tizenegy Petőfi-verset éneket el, amiből ötöt  saját zenei átiratokkal készült. Ezek a Reszket a bokor, A Naphoz, Anyám tyúkja, János gazda, és A csámpás legény című versek voltak. Az est fénypontja közé tartozott Töltl János Falu végén kurta kocsma és Fa leszek, ha.. című verse, aki olyan élvezettel szavalta el mindkét verset, hogy a közönség is átélte a művek hangulatát és érzelmi töltetét. Végezetül Padné Szabó Mária méltatta magyar költészetet és Petőfi Sándor irodalmi tevékenységét. Majd feltette a kérdést: Miért kedveljük ma is Petőfi költészetét? Azért a közel ezer verséért, amiből most szokatlanul kedves válogatást hallhattunk és láthattunk? Vagy úti jegyzeteiért és leveleiért, esetleg A hóhér kötele című regénye miatt, ami egész más arcát mutatja meg a költőnek? De Németh G. Béla irodalomtörténész sorait is felolvasta, aki így írt a költőről: „Külföldön Petőfi a legismertebb magyar költő mindmáig. Ő az istenek magyar kedvence. Mindent megkapott, hogy nagy költő lehessen: tehetséget, történelmet, sorsot. Huszonhat évet élt, s világirodalmi rangú s méretű életmű maradt utána, mely korfordulót jelentett nemzete irodalmában.”
Kapolcsi Kovács Csaba illusztrációival remekül kiegészítette a Hársfa Trió előadását, amely méltó emléket állított a magyar költészet két fontos alakjának, és nagyszerű élményt nyújtott azoknak, akik részt vettek az eseményen.

 


Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply