Koszorú, csend, lelki béke

Adventhez, a karácsonyhoz kapcsolódó szokásokról, azok jelentéséről tartott előadást Kothencz Edit tanárnő a Városi Múzeumban december mádodikán.

Advent ideje az elcsendesedésről, a magunkba mélyedésről szól. Az adventi koszorú készítését körülbelül egy évszázada vették át elődeink a németföldiektől, mondta az előadó. A koszorú ősképet szimbolizál, a kör-keresztet.

Luca napjához is számos szokás fűződik. A Gergely naptár bevezetése előtt azt tartották az év legsötétebb napjának, amikor a leghosszabb volt az éjszaka és legrövidebb a nappal.

A karácsonyi asztalra három terítőt tettek, amely utal a Szentháromságra. Az asztalra egy kis tálba mézet tettek, mellé diót és fokhagymát. A dió a teljességet szimbolizálja, négy gerezdje advent négy vasárnapját, vagy ha ügyesen szedjük szét a két fele egy-egy angyalt. Almát is tettek az ünnepi asztalra, amelyet annyi részre vágtak, ahányan  voltak az asztal körül. Éjféli miséről miután hazatértek, fogyasztották azokat.

Az előadást követően a hallgatóság tagjai piros papírból  három, négy és öt szirmú virágot vágtak ki, ragasztották össze, közepébe pedig csipkebogyót tettek.

T.A.

Comments

comments

About admin 532 Articles
A bemutatkozás helye.

Be the first to comment

Leave a Reply