Különleges zenei élmények a Kocsár Miklós Zeneiskola Adventi koncertjén

Az ajkai zeneiskola hagyományos adventi hangversenyére került sor december 4-én 16 órai kezdettel a belvárosi Jézus Szíve templomban. Az intézmény ebben az évben ünnepli fennállásának 60. évfordulóját, így ez a koncert fontos állomása volt az idei tanévben szervezett ünnepségsorozatnak. A hangversenyen felléptek jelenlegi és egykori tanítványok, szólisták, volt kamarazene, fellépett a Zeneiskola két évvel ezelőtt alakult Gyermekkórusa, az Ajka Városi Bányász Fúvószenekar, a Padragi Bányász Férfikórus oszlopos tagjai és a két hónappal ezelőtt alakult Csengő Női Kamarakórus.

A korábbi évek szokása szerint ezeken a karácsonyt megelőző koncerteken általában az intézmény művésztanárai szerepelnek. Elsőként a nagy barokk zeneszerző Antonio Vivaldi: G-dúr trió szvitjét hallhatta a közönség Murányi Eleonóra és Kovács Imre (fuvola), Kovácsné Pogány Kinga (zongora) és Traubert Tamás (cselló) előadásában. Kialakult azonban az a jó gyakorlat is, hogy az ügyesebb tanítványok, akik zenei pályára készülnek, szintén lehetőséget kapnak a fellépésre. Így Kanyár Kata fuvolán három karácsonyi éneket játszott el Farkas Ferenc feldolgozásában, Kovácsné Pogány Kinga zongorakíséretével, majd két végzős diák következett. Németh Ákos (trombita) és Németh Erika (zongora) előadásában Baltassari: F-dúr Szonáta II. és I. tétele csendült fel, majd Haász Viktória (fuvola) és Kovácsné Pogány Kinga (zongora) előadásában Marcello: d-moll szonáta I. és II. tétele következett a barokk zene kedvelőinek nagy örömére. Mindhárom fellépő nagyon szépen muzsikált, kiválóan tükrözve azt a magas színvonalú oktatást, ami fennállása óta folyamatosan jellemzi városunk meghatározó művészeti intézményét.

Az ajkai zeneiskola 2021-ben vette fel Kocsár Miklós– Kossuth és Erkel díjas zeneszerző nevét, ezért a műsor összeállításnál a szervező Kanyárné Grünvald Petra számára –aki egyben a Zeneiskola Gyermekkarának, a Csengő Női Kamarakórusnak és a Padragi Bányász Férfikórusnak is karnagya- fő szempont volt, hogy méltó képpen tisztelegjenek a névadó emléke előtt. Kocsár Miklós (1933-2019) kortárs zeneszerező volt. Harmóniaivilágára jellemző a disszonancia, a fülnek kevésbé kellemes hangzás. Művészetében nagyon fontos szerepet töltöttek be a kórusművek, a koncert második részében így tehát a kórusmuzsikáé volt a főszerep.

A Zeneiskolai Gyermekkórusa a 2021-es névadó ünnepségre alakult. Azóta is működik, új színnel gazdagítva az iskola eddig is változatos zenei palettáját. Hozzájuk csatlakozott a két hónappal ezelőtt szintén a Zeneiskola berkein belül alakult Csengő Női Kamarakórus. Az ő közös előadásukban hangzott el Kocsár Miklós Nagy László versére írt kórusműve az Adjon az Isten, majd két ismert karácsonyi ének Kocsár feldolgozása következett, az Ó, gyönyörű szép titokzatos éj és a Kiskarácsony, nagykarácsony; zongorán közreműködött Kovácsné Pogány Kinga, fuvolán Kovács Imre. A kortárs zeneszerző kórusműveiből és egyéb hangszerkíséretes műveiből összeállított programba szépen illeszkedett a korábban fuvolán elhangzott három karácsonyi ének is, mert Farkas Ferenc tanára volt Kocsár Miklósnak, így állt össze kerek egésszé a hangverseny műsora.

A koncert harmadik blokkja két Johann Sebastian Bach korál átirattal indult az Ajka Városi Bányász Fúvószenekar előadásában, Szücs Krisztián fúvószenekari karnagy, a Zeneiskola igazgatójának vezetésével. A népszerű Oly szép a téli jégvilág kezdetű dallam gyönyörűen és a templomhoz méltó finomsággal szólalt meg a fúvóshangszerek által, a hallgatóság nagy gyönyörűségére.

Majd ismét a Csengő kórus következett két Kocsár kórusművel. Előbb a Salve Regina című Mária antifóna, majd egy gyönyörű Nagy László vers, az Ó havas erdő némasága csendült fel, a koncert egyik legszebb előadásaként.

De az igazán különleges hangzás még csak ez után következett. Johann Sebastian Bach népszerű 147 –es kantátájának korálját a Fúvószenekar, a Padragi Bányász Férfikórus pár oszlopos tagja és a Csengő Kamarakórus közösen adta elő Szücs Krisztián vezényletével. Majd az eredetileg is nőikarra, férfikarra és rézfúvós kamarazenekarra írt Jubilate Deo című Kocsár mű következett. Ennek a darabnak érdekessége, hogy előadói apparátusa miatt ritkán hallható koncerteken, de a zeneiskola adventi hangversenyén erre is volt lehetőség. Kocsár Miklós özvegye, Kocsár Miklósné Herboly Ildikó a koncert szervezése közben Kanyárné Grünvald Petrának elmondta: férje számára a legfontosabb szempont mindig az volt, hogy a művei hallgathatóak és befogadhatóak legyenek. Hiába a sok disszonáns akkord, akkor is élményt kell nyújtani a közönségnek. Ezeknek a gyönyörű műveknek a nagyszerű előadásában ez meg is történt. Ajka város magas színvonalú zenei életének bölcsője a Kocsár Miklós Zeneiskola ezzel az adventi koncerttel kimagaslott az eddig elhangzott adventi hangversenyek közül.

A koncert szintén egy zenei különlegességgel zárult. A Mennyből az angyal kezdetű tradicionális karácsonyi éneket Szücs Krisztián hangszerelte át fúvószenekarra. A kórusok és az összes fellépő mellett a közönség is csatlakozott ennek a dalnak az elénekléséhez, a szívekben, a lelkekben csodálatos élményekkel gazdagodva és sokszor könnyeket csalva a szemekbe. Ez a Zene Csodája.

NéNo

Fotó: Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply