Manapság már a pizzás dobozon érdemes állást hirdetni!

Fotó: Lékó

Hogyan lehet megtartani a munkaerőt, na és milyen az Y, illetve a hamarosan munkaerőpiacra lépő Z generációs munkavállaló? Mit várnak a cégek? Avagy mi a helyzet a foglalkoztatással úgy összességében napjainkban? – Sok más mellett ezekre a kérdésekre keresték a válaszokat a II. Veszprém Megyei Foglalkoztatási Fórum előadói és a vendégek a Városháza hatodik emeleti nagytermében, ahol lényegében pont az érintettek nem voltak jelen.

A megjelenteket dr. Horváth József alpolgármester üdvözölte a város részéről. Kiemelte, hogy a téma fontos, hiszen Ajkán is munkaerőhiány van, ezért nem mindegy hogyan tudják a helyi cégek idecsábítani és legfőképpen megtartani a szakképzett munkaerőt, hiszen más az igénye a családosoknak és más a fiatalabb munkavállalóknak is. Hangsúlyozta, hogy Ajka (vagy bármely más település) érdeke a népesség megtartása és növelése, ami megfelelő infrastruktúrával (intézmények a bölcsődétől az idősek otthonáig, kulturális és sportlehetőségek), széleskörű céges juttatásokkal, valamint a munkaidő és a magánélet harmóniába hozásával érhető el, de csak akkor, ha a munkáltatók és az önkormányzat összefognak és együttműködnek.

Fenyvesi Zoltán országgyűlési képviselő köszöntőjében a kormány által kidolgozott támogatási rendszerről és a pályázatokban rejlő lehetőségekről beszélt. Rámutatott, hogy a vállalatok szemléletét még mindig formálni kell, hiszen vannak olyan alternatívák, amiket csak ki kell aknázni, de eddig nem történtek meg igazán. Ilyen többek között az édesanyák rugalmas, akár részmunkaidős foglalkoztatása, vagy a fogyatékossággal élők integrációja bizonyos munkák esetén, esetleg a nyugdíjasok bevonása, akik még szívesen vállalnának szerepet a munkaerőpiacon. Az országgyűlési képviselő szerint az ösztöndíjrendszer is motiváló lehet a fiataloknak, ezért érdemes lenne a munkáltatók és a szakképzési centrumok kapcsolatát is erősíteni.

Persze ez nem egyszerű, ha az ilyen rendezvényeken a cégek és az iskolák képviselői egyáltalán nem, vagy csak elvétve vesznek részt. Ez a megjelenteknek is feltűnt, visszafogva a kezdeti lelkesedést. Polgárdy Dóra, a Veszprém Megyei Foglalkoztatási Paktum operatív működését támogató munkacsoport elnökeként áttekintést adott a paktumirodák eddigi tevékenységéről, jövőbeli terveiről. Török Edina, a Veszprém Megyei Kormányhivatal Ajkai Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályának munkatársa a nyilvántartott álláskeresőkről és a munkaerőpiaci szolgáltatások tapasztalatairól számolt be, míg Hollósi Szabolcs szakértő a megyei paktumok helyzetét elemezte. Kiemelte, hogy az innovatív megoldások mellett (gyors reagálás, fórumok, facebook akár az állami szervezeteknél is és rugalmas hozzáállás) a folyamatos egyeztetés lehet célt érő a vállalkozásokkal, de fontos a személyes kapcsolatépítés és a munkáltatók/munkavállalók személyre szabott inspirálása, hiszen teljesen más az érték idősnek és fiatalnak, így csökkenteni lehet akár a lemorzsolódást is.

A legérdekesebb előadást Márkus Janet, a Maxon Motor Hungary Kft. HR managere mutatta be, aki innovatív megoldásokat ismertetett a munkaerő aktivizálására és megtartására a cégük kínálatát alapul véve. Prezentációja ötletadó és mankó is lehet a helyi vállalkozásoknak, hiszen itt látszott igazán, hogy nem feltétlen mindig pénzre van szükség a jó ötletek megvalósításához. Sokkal fontosabb a személyes kapcsolat a munkavállalókkal, az együtt töltött idő és a kreativitás.

A cég munkatársai Janettel együtt vallják, hogy a dolgozók problémáit, elképzeléseit, ötleteit meg kell hallgatni, mert szerintük minden ember értékes és csak így lehet a nehézségeket is hatékonyan orvosolni. Fontosnak tartják a magánélet és a munka egyensúlyát, ezért kulturális belépőkkel, sportbérletekkel is jutalmazzák (vagy inkább motiválják?) munkatársaikat. Aki kertészkedni szeretne annak eszközökkel együtt kiskertet biztosítanak, de a családokat szociális alapon is támogatják, például, ha óvodába megy a gyermek. Nyári tábort is szerveznek a kollégák csemetéinek, de működik babaruha és játékbörze is a cégnél, ahova mindenki azt visz, vagy hoz el amit szeretne. Értékelik a kreativitást, amit a jeles napok alkalmával csillogtathatnak meg a dolgozók (kézügyesség, díszítés). Újságot működtetnek, amibe a munkavállalók legfőbb életeseményei is bekerülnek (házasságkötés, évforduló, gyermekszületés). Évente 5-6 alkalommal csapatépítő jelleggel különlegesebb közösségi programokat szerveznek (barlangtúra, vitorlázás, bowling..), de annak örülnek a legjobban, ha a dolgozók találják ki, mit csináljanak együtt (Balaton körbebringázása, közös futás). Hangsúlyt fektetnek az egészségmegőrzésre és az ergonomikus munkahely kialakítására is (lehet munkaidőben beszélgetni, szól a zene, mikrók vannak az étkezőben, de darts-szoba is biztosítja a gyors feltöltődést). Ezek talán apróságoknak tűnhetnek, de mégis sokkal oldottabbá teszik a légkört, az emberek pedig szívesen maradnak. A cég vezetése szerint a legjobb ötletek mindig a dolgozóktól származnak, így ingyenes nyelvoktatást, vagy akár rugalmas munkarendet is biztosítanak kollégáiknak.

Szerintük sosem késő új ötletekhez nyúlni, így nem csoda, hogy rendhagyó módon a pizzériákkal együttműködve, a pizzás dobozok tetején is vannak álláshirdetéseik, vagy kívánságműsort szerveznek a cégen belül, ahol egész műszakban a dolgozók kérését játssza a kitelepülő helyi rádió. A kulcsot a nyitottságban és az egymásra szánt időben látják, ez pedig példa lehetne mások számára is.

Zárásként Berta Gábor területi vezető, a Man at Work Kft. képviseletében a munkaerő-piaci tendenciákat mutatta be a szolgáltató szemszögéből, levonva a következtetéseket, hogy a fiatal munkavállalók egy része gyakran irreális elvárásokkal lép be a munka világába, ahol evidensnek, sőt kötelező minimumnak veszik a különböző juttatásokat, “prémiumokat”, de tenni már kevesebbet akarnak, kellemetlen helyzetbe hozva akár kollégáikat is. Ezen pedig szintén csak nyílt kommunikációval és a generációk közötti szakadékok áthidalásával lehet segíteni.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply