Megérkeztek a vízi kaszások a Városligeti tóba

Tavaly november 10-én fontos megbeszélést tartottak a városházán a városligeti Csónakázó-tóval kapcsolatos további teendőkről. Nagy mennyiségű hínár jelent meg ugyanis a tóban, amit valamilyen módszerrel el kell távolítani. A tanácskozásra meghívott és a tó ökoszisztémáját alaposan ismerő szakember, Lévai Ferenc, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója akkor növényevő halak, amurok és pontyok telepítését javasolta a tóba, ami néhány nappal ezelőtt, május 24-én meg is történt.

A hínár megjelenése régóta okozott már gondot a városvezetésnek, Lévai Ferenc, aki hosszú évek óta dolgozik hasonló kihívásokkal, bizakodóan állt a feladathoz. Lévai Ferenc neve már jól ismert a szakmai körökben, hiszen évtizedes tapasztalattal rendelkezik és számos hazai tó megmentésében vett részt. Tatai Öreg-Tó és a Feneketlen-Tó csak néhány példa azon helyek közül, amelyek állapotának javításában és utókezelésében döntő szerepet játszott. Az Aranyponty Zrt. vezetője szerint a megoldás kulcsa a biológiai egyensúly helyreállításában rejlik. Ennek érdekében az amur halak – az általa nevezett “vízi kaszások” –  telepítését javasolta. Az amur halak nemcsak szépek és különlegesek, hanem rendkívüli “zabagépek” is. Fő táplálékuk a hínár, így a megfelelő mennyiségű hal jelenléte segít a hínárpopuláció visszaszorításában és a vízminőség javításában.

Mint ismeretes, az önkormányzat megbízott szakemberei a városligeti Csónakázó-tóban elvégezték tavaly a vízszint leengedését, ahol mintegy 40 ezer köbméter iszapot távolítottak el, valamint mélyépítési munkálatokat végeztek. Eredetileg azt tervezték, hogy télen teljesen leengedik a tó vizét, hogy a benne lévő növényi részek kifagyjanak, azonban a tó mederben található forrás miatt idő előtt visszatöltődött, és kedvező életkörülményeket teremtett a hínár szaporodásához, ezért további lépésekre volt szükség.

Az amur halak telepítése előtt Lévai Ferenc és csapata alapos kutatást végzett a tó jellemzőiről és a halak optimális tartózkodási feltételeiről. Fontos volt meggyőződni arról, hogy a Csónakázó-tó megfelelő élőhelyet nyújt-e az amur halaknak, illetve, hogy az új halpopuláció nem fogja-e zavarni a tó többi élőlényét. Az eredmények alapján Lévai Ferenc megerősítette, hogy a Csónakázó-tó vízminősége és növényzete kiválóan alkalmas az amur halak telepítésére, emellett az amur halak jelenléte pozitív hatással lesz a tó élővilágára is, mivel a hínár visszaszorításával más fajoknak is jobb táplálékforrást biztosítanak.

A hosszas engedélyeztetési folyamat után május 24-én megérkeztek végre ezek a biológiai védekező halak. Ha jó az időjárás, akkor a testsúlyuk másfélszeresét is meg tudják enni, ami óriási teljesítmény-mondta a szakember. Egyben elmondta azt is, hogy a telepítés során mindig akad olyan hal, ami megsérül, így ne ijedjenek meg az itt élők, ha véletlenül látnak egy-két elhullott állatot, mert ez természetes jelenség ilyenkor. Az önkormányzat nagy várakozással tekint a halak érkezésére, és reméli, hogy ez az intézkedés hozzájárul majd a Csónakázó-tó ökológiai és turisztikai értékeinek megőrzéséhez. Lévai Ferenc szakmai tapasztalata és elhivatottsága bíztató jel arra nézve, hogy a tó hamarosan újra ragyogni fog, és ismét a város lakóinak és látogatóinak egyik kedvelt helyszínévé válhat. Az önkormányzat újabb lakossági fórum összehívását tervezi június végén, aminek időpontját lapunkban és facebook oldalunkon is közzé tesszük. 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply