Megismertük Bakonygyepes múltjának értékeit

A kulturális örökségünk lépten-nyomon szembejön velünk. Lehet az egy épület, egy műemlék, vagy egy olyan helyszín, ahol a kultúra sokszínűsége tárgyakban, emlékekben nyilvánul meg. A világon egyre nagyobb hangsúlyt kap ezen örökségünk védelme, megőrzése, ennek okán 1999-től Magyarországon erre szakosodott minisztérium szervezi a programokat, amelyek csatlakoznak az Európa Tanács rendezvényéhez.

Idén szeptember 18-án délelőtt a megyei Kulturális Örökség Napjai programba az Ajkai Helytörténeti Klub közreműködésével Ajka-Bakonygyepes is bekapcsolódott.

Áment Márton a bemutatta a Nagyboldogasszony-templom értékeit

A séta keretében Áment Márton, a település „mindentudója” öt helyszínt mutatott be a mintegy harminc érdeklődőnek. Különös élmény volt azoknak, akik eddig nem jártak e rendezett, múltját megőrző településrészen, de akik itt laknak, azok is kaptak új információkat. Az előadó elérte célját, amikor nem az adathalmazt akarta rázúdítani a séta résztvevőire, hanem kis történetekkel, érdekességekkel felkeltette a figyelmet és továbbgondolásra késztetett.

Áment Márton megmutatta a XVIII. században épült régi iskolát, amelyet a sötétsége miatt (borús időben szinte nem látni bent semmit – írták róla) tanításra alkalmatlannak minősítettek az 1824-ben történt püspöki látogatás alkalmával. A séta résztvevői betekintettek az1938-ban felszentelt új iskolába, ahol jelenleg Emlékszoba, Közösségi Ház és Régi használati tárgyak kiállítása van berendezve. Szavakba nem önthető élmény volt látni nagyszüleink használati tárgyait, amelyet a gondos gyepesiek összegyűjtöttek. A Nagyboldogasszony-templom rejtett kincsei után a Simon András grafikus által megálmodott modern keresztút néhány vonalból előtűnő stációképei olyannyira különlegesek, hogy „ezt az élményt másoknak is meg kell mutatni”.

Az Ajkai Helytörténeti Klub képviseletében is voltak a gyepesi sétán

A hőseik iránti tisztelet jeleit az emlékállításokkal fejezik ki az itt élők. 2008-ban Háborús Emlékművet, 2014-ben 1848-as Emlékművet avattak, így minden évben felidézik a történelem viharos időszakát és áldozataik harci cselekedeteit.

A tartalmas Ajka-bakonygyepesi séta után a helytörténeti kutatók korelnöke, Tilhof Endre örömmel tapasztalta, hogy ezen a településen a helyi értékek nincsenek rejtve, előbányászták őket és ez lehet a jövőjük záloga.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply