Méltó emlékezés és koszorúzás a Kossuth-szobornál

Még ennyi év után is aktuális a márciusi ifjak üzenete, hogy legyen béke, szabadság és egyetértés. Az ő áldozatos küzdelmük és szabadságszeretetüknek köszönhetően március 15-e olyan dátum, amely azóta is tiszteletet és hálát érdemel. A hivatalos városi megemlékezés a honvédsírok koszorúzásával kezdődött a régi temetőben, majd a Kossuth-szobornál a koszorúzást követően ünnepi műsorral folytatódott, melyben az Ajka Városi Bányász Fúvószenekar és a Bródy Gimnázium diákjai működtek közre.

Bár az időjárás nem volt kegyes a látogatókkal, de ez nem tartotta vissza az ünneplőket. Március 15-e olyan ünnep, amellyel valamilyen módon minden korosztály és társadalmi réteg tud azonosulni, ezért a Nagy László Városi Művelődési Központ kreatív alkotói és segítőik többféle nemzeti színű kitűzőt, karkötőt és könyvjelzőt hoztak az alkotó asztalokhoz, amivel a kisgyerekkel érkező családokat várták. A piros-fehér-zöld zászló, a kokárda mind fontos jelképek, amelyek szimbolizálják a magyar nép történelmi harcát a szabadság és a függetlenség érdekében. A csontig hatoló hideg és jeges szél hasonlított ahhoz az időjáráshoz, amit a nemzeti hőseink éreztek, amikor 1848 március 15-én az esőben vonultak a Landerer és Heckenast nyomdához, majd a Nemzeti Múzeum elé.

A megemlékezés 10 órakor kezdődött a Himnusszal. Az ünnepi műsort “Föltámadott tenger” címmel az Ajkai Bródy Imre Gimnázium diákjai adták elő, akiknek előadásában közreműködött az iskola énekkara, valamint az Ajka-Padragkút Táncegyüttes táncosai, akik szintén a Bródy diákjai. Felkészítő tanáraik Zsigmondné Simon Klára és Eisennágel Erika voltak. A műsorban előadott táncot Ramasz László táncoktató és koreográfus tanította be.

A megemlékezésen ünnepi megnyitó beszédet Kersner Ákos, az Ajkai Bródy Imre Gimnázium tanára mondta, melyben megemlékezett Petőfiről, aki 175 évvel ezelőtt olyan ügyért harcolt társaival, amiért ma is méltóak lehetnek a tiszteletünkre.

– Ismerjük, tudjuk ki volt ő. A szabadság, testvériség és egyenlőség hőse, azoké az értékeké, amelyeket az 1848-as forradalom törvényesített, azoké értékeké, melyek nélkül nincs modern és európai Magyarország. Petőfi ezen értékek eleven ikonja, aki soha nem tudott emlékművesedni, szoborrá merevedni, korai halála ellenére itt él, nem csak az ünnepeinkben, de a mindennapjainkban is.

Az ünnepi beszéd után a diákok előadása rámutatott arra, hogy forradalom és szabadságharc nem csak az akkori magyarok bátorságát és hazafiságát ünnepli, hanem a közös értékek és célok jelentőségét is. 175 évvel a szabadságharc után, továbbra is aktuális a márciusi ifjak üzenete, hogy legyen béke, szabadság és egyetértés. Ezt nyomatékosítva a diákok szétosztották a közönség soraiban a 12 pontot tartalmazó egykori követeléseket. Az ünnep méltó zárásként a város vezetői, pártok, társadalmi szervezetek képviselői helyezték el a tiszteletadás jeleként a koszorúikat a Kossuth-szobornál. Elsőként Ajka Város Önkormányzatának képviseletében, Schwartz Béla polgármester, Dr. Horváth József és Dorner László alpolgármesterek. További koszorút helyezett el a Demokratikus Koalíció Veszprém vármegye 3. számú választókerületének szervezete, a Fidesz ajkai szervezete, a KDNP helyi szervezete, az MSZP Ajka és Térsége Szervezet képviselői, Ajka Város Német Nemzetiségi képviselői, és a Jobbik-Konzervatívok Ajkai szervezete.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply