Mérföldkőhöz érkezett a katolikus iskola

Aki napjainkban ellátogat Tósokberéndre, azt lenyűgöző látvány fogadja, amikor a Szent István Király Római Katolikus Általános Iskolához ér. Egy ízléses, egyedi építészeti jegyeket felvonultató épületegység tárul a szeme elé, amelynek utolsó blokkját, az ebédlőt október 21-én délelőtt adta át dr. Udvardy György, a Veszprémi Főegyházmegye érsek főpásztora.

Az átadási ünnepséget megelőzően a katolikus templomban, a felsőbb osztályok tanulói az érsek által celebrált hálaadó szentmisén vettek részt. Bakos Frigyes lelki igazgató köszöntötte a főpásztort és beszámolt arról, hogy a gyerekek előző nap elvégezték a szentgyónást, így mindnyájan tiszta lélekkel érkeztek a szentmisére.

Dr. Udvardy György érsek főpásztor első  alkalommal celebrált misét a tósokberéndi katolikus templomban

Az érsek prédikációjában életre szóló intelmeket fogalmazott meg a gyerekek számára. A felhangzó énekek, pedig fenségessé, páratlanná tették a szentmisét.

A szertartást követően az iskola aulájában megtartott ünnepségen az egyházi vezetőkön túl, az építésben közreműködők is jelen voltak. Az érseket elkísérte Tósokberéndre Dékány Árpád Sixtus O.Cist Emiritus apát, a Veszprémi Főegyházmegye Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága vezetője, plébános, Tornavölgyi Krisztián Irodaigazgató plébános és Lázár Nikoletta építész. Az eseményen részt vett az épület tervezője Hornyák Attila továbbá a kivitelező Szencz Lajos, a Sz-L Bau Építőipari és Kereskedelmi Kft ügyvezetője.

Az iskola diákjai megtöltötték  a padsorokat

Köszöntőjében Rieder András iskolaigazgató visszatekintett a 2012-es fenntartóváltás óta történt megújulási folyamatra, amelyben jelentős szerepe van az érsekségnek, kisebb részt az állam finanszírozott, de a szülők is támogatták az iskola elképzeléseit. E nagy beruházás után sem lesz pihenés, hiszen a tervek között szerepel a sportudvar felújítása és egy játszótér kialakítása az iskola területén. Nagyobb beruházás hamarosan, a már megtervezett katolikus óvoda lesz a településen.

Az érsekség részéről Sixtus atya méltatta az iskola tevékenységét, ahol az épülő közösséget látja és a tiszta szándékú embereket a rendezettségben. Kívánja, hogy igazi keresztény emberek épüljenek, hiszen ez az iskola egy kincs, ahol a romokból építettek közösséget. Az ünnepséget a katolikus iskola kórusa színesítette Németh Noémi vezényletével. A program háziasszonya Lászlóné Szeghalmi Stella volt.

Az átadott új ebédlő minden igényt kielégít

A nap eseményeit megörökítendő az ünnepségen résztvevők két fát ültettek az étkező elé. „..mire megnőnek, lombot eresztenek: eltelik az idő, munkával, rendre. S az idővel együtt elmúlik a világ is, ez a zaklatott, békétlen, szomorú világ és a fákkal együtt másik világ nő fel, Aki majd abban a világban él s jár ezek alatt a fák alatt, az békés, szabad és boldog ember lesz megint, mint amilyenek a régiek voltak…” Vass Albert gondolatai hatották át a jeles alkalmat.

A program végén a 80 gyermek befogadására alkalmas 120 négyzetméteres ebédlő átadása, felszentelése történt, amelyet az érsekség 250 millió forinttal támogatott.

A falon a felirat a nagy családi összejövetelek imáit idézi fel. „Édes Jézus, légy vendégünk, Áldd meg, amit adtál nékünk!” és „Aki ételt, italt adott, Annak neve legyen áldott!”

Dr. Udvardy György az étkező átadáskor is a közösségek együttlétét, a kapcsolatok ápolását emelte ki. Mint mondta a „legfontosabb dolgok a konyhában történnek”. Nem csak a táplálkozást, az életüket is megosszák egymással. Nem csak a testet, hanem a szellemet is ápolják és a keresztény kultúrát magukba szívják.

Az áldást követően a nemzeti színű szalagot a fenntartó részéről dr. Udvardy György, az építőket képviselve Szencz Lajos, az iskola részéről Bakos Frigyes és Rieder András vágta át.

Összegzésként elmondható, hogy az elmúlt kilenc év alatt átépítették az alsósok iskolarészét (2014), a főépületet (2016-2021), felépítettek egy tornacsarnokot (2018) és egy ebédlőt (2021). Csupán az 1936-ban épült református iskola épületét hagyták meg eredeti formájában. Lebontásra került a politechnika és könyvtár épület (2020), valamint az 1960-ban épült óvoda konyhája és kis terme (2021).

Az épületegység egészének az átadásával Ajka város alapfokú oktatása is minőségileg egy magasabb szintre lépett, látható a rendkívüli érdeklődésből, amelyet az iskola irányába tesznek a szülők továbbá a gyermeklétszám emelkedése is számottevő: valamivel több mint 200-ról mát 400-ra emelkedett.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply