Mielőtt kopogtat a tél

Az ősz utolsó napjaihoz értünk. Mielőtt a tél átvenné a terepet és a hőmérő higanyszála is mínuszba megy, ideje a fagyérzékeny növényeinket védett helyre vinni. Kertünk és virágládáink díszei sokszor a trópusokról, vagy éppen a mediterrán térségből származnak, így csak segítséggel és gondoskodással tudják átvészelni a hideg napokat. Ilyen az angyaltrombita is.

 Egyes balkonnövények akár a szabadban is képesek áttelelni, mint például a hagymás virágok. Ezeket csak a legkeményebb mínuszok ellen kell megvédeni egy réteg talajtakaróval. Mások, különösen a mediterrán virágok viszont megsínylik a hosszan tartó hideget. Az angyaltrombita (brugmansia) egy gyönyörű mediterrán, illatos, közkedvelt dísznövény, amely feltűnő trombita formájú hatalmas és színes virágaival igazi egyéniség. Vagy, ahogy Bálint Gyuri bácsi hívná „szoliter” növény. (A kert jól látható, kitüntetett pontjára ültetett dekoratív növényeket hívjuk „szoliternek”. Ők a kert primadonnái, amiket a kert gondozója mindig megcsodál és a látogatók szeme is megakad rajtuk.)

Az angyaltrombita eredetileg a dél-amerikai térségből származik és bármilyen meglepő, de a burgonyafélék családjába tartozik. Különlegesen elegáns nevét a hatalmas, akár 40 cm hosszú lecsüngő illatos virágairól kapta, amelyek leginkább este árasztanak erős, de igen kellemes illatot.

Ha kisgyermek van a családban, vigyázzunk az angyaltrombitával, ugyanis a növény összes része erősen mérgező. Ma már a hazai kertészetek is nagy fajtaválasztékot kínálnak a különböző keresztezésekből létrejött hibridekből, így akár a fehér vagy a tarka levelű változat sem ritka. Az angyaltrombita fajai jelenleg csak termesztett növények, vadonban élő példányok nincsenek.

Bár meglehetősen népszerű dísznövények, de a botanikusok meghatározása szerint ez egy vadonban kihalt növény. Szerencsére sokan szeretik és vigyáznak erre a virágra így biztosítják továbbra a fennmaradását.

Mielőtt megkezdenénk teleltetését, nem árt, ha kb. a felére visszavágjuk a hajtásokat, amivel megelőzhetjük, hogy túlságosan megnyúljanak a hosszú tél alatt. Ezt követően alaposan vizsgáljuk át a leveleket és a törzset. Ha fertőzött vagy beteg levelet találunk rajtuk, azt távolítsuk el. Ez fontos, mert a melegebb helyen könnyen elszaporodhatnak a kártevők. Ügyeljünk arra, hogy világos helyre vigyük, ellenkező esetben a hajtások elvékonyodnak, felnyúlnak és gyengék lesznek. A mediterrán térségből származó dísznövények általában rosszul viselik a meleg, számukra száraz szobai légkört, mivel természetes élőhelyükön egész évben kiegyenlített mérsékelt és párás időjáráshoz szoktak hozzá. Így, ha lehetőségünk van rá, akkor világos, de ne túl meleg helyet válasszunk számukra. Legjobb erre egy garázs, kamra vagy pince.

Ne ijesszen meg minket, ha a virág elkezdi hullatni a leveleit mert ez egy teljesen természetes folyamat. Ilyenkor ősz végén a növények nyugalmi állapotba kerülnek, ami miatt lombjuk nagy részét vagy akár az egészét is elvesztik és a hajtásnövekedés is leáll. Így ne táp-oldatozzuk, és az öntözés mennyiségét is csökkenteni kell.

A teleltetés akkor lesz sikeres, ha megfelelő körülményeket tudunk biztosítani a növények számára. Ha egy társasház folyosóját szemeltük ki a virágunknak, akkor mindig ügyeljünk arra, hogy a menekülési útvonalat hagyjuk szabadon (ez kb. 1,5 méterszer 2,2 méter – a szerk.). A társasházakban található folyosók közlekedésre szolgálnak így, bármennyire is praktikus megoldásnak tűnik itt a virágok elhelyezése, a tűzvédelmi szabályzatot sajnos be kell tartani, ami kimondja, hogy tilos a menekülési útvonalat leszűkíteni, vagy túl sok éghető anyagot a közösen használt területen elhelyezni. Akár súlyos bírságot is kaphatunk, ha elzárjuk a menekülési vagy a mentési útvonalat egy esetleges tűzeset során.

F. P. T.

Fotó: Futó Tünde

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply