Napvilágot látott a második kiadás

Horváth Tibor, a Fekete István Irodalmi Társaság elnöke tartja kezében az új, kibővített kötetet

A Fekete István múzeumok és emlékhelyek Magyarországon című kötet második, bővített kiadása az idén, az író halálának 50., születésének 120. évfordulóján jelent meg. A Fekete István Irodalmi Társaság gondozásában készült kiadvány egyedülálló a maga nemében, hiszen egyetlen magyar íróról sem készült ilyen összefoglaló mű, mely a nevét viselő emlékhelyeket szedné csokorba.

A 2018-ban megjelent első kötetnek hangos visszhangja volt, ifj. Fekete István, aki maga is író, néhány irodalomtörténeti tévedést segített helyre tenni, és a könyv megjelenése óta újabb emlékhelyekről érkeztek híradások a szerkesztőkhöz. Természetesen mi ajkaiak méltán lehetünk büszkék, hiszen az író lakóházának helyén álló emlékoszlophoz minden évben elzarándokolnak és megkoszorúzzák az Országos Fekete István Emlékverseny résztvevői, és a Városi Múzeum páratlan gyűjteménnyel rendelkezik személyes tárgyaiból és írásos emlékeiből. Állatfigurái a Csónakázó-tó szigetén a Borsos Miklós által készített mellszobor köré gyűlve várják a látogatókat, ezek közül csak a fecskepár Csí és Vit látható a Városi Múzeumban. Samu Katalin szobrászművész süttői mészkőből mintázta meg az állatokat, így is megőrizve őket az örökkévalóságnak.

 

Fekete István Bakóca és környékén kapott állást az akadémia elvégzése után, itt 2005-ben a Mecsekerdő Zrt. munkatársai hozták létre az íróhoz kötődő emlékösvényt, ahol a felsőkövesdi magtárban egy ott megesett történet olvasható az író tollából. Nagymátén az író nevét viseli a Füvészkert, Bakócán pedig szintén emlékszoba található a Falumúzeumban. Balatonfenyvesen, csakúgy, mint városunkban iskolát neveztek el Fekete Istvánról, Bánokszentgyörgyön pedig szobra áll a Zalaerdő Zrt. irodájának kertjében. A kötetben helyet kapott még Dombóvár, a Diás-sziget, Győr, Kaposvár és természetesen Gölle is.

Az igényesen összeállított kötet Ajka Város Önkormányzatának támogatásával és a Fekete István irodalmi Társaság tagjainak anyagi felajánlásával jött létre, mely a Városi Múzeumban megtalálható. Lapozzanak bele, sok-sok információval lesznek gazdagabbak.

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply