Neveljünk együtt lucabúzát

Karácsony sokunk számára a legszentebb, legmeghittebb ünnep. A keresztény embereknek az életében a második legnagyobb ünnep a húsvét után. Ilyenkor megajándékozzuk szeretteinket, kedveskedünk barátainknak, családtagjainknak, és testben, lélekben is ráhangolódunk az ünnepekre. A decemberi ünnepkörhöz számos hagyomány, népszokás és babona kapcsolódik. A varázslatok tárháza szinte kifogyhatatlan, azonban többségük ma már feledésbe merült. Idézzünk most fel a lucabúza ültetését.

December 13-a Luca napja, azon kívül, hogy ez az év leghosszabb éjszakája, igencsak jeles nap a kalendáriumokban. Ez a nap éppúgy alkalmas volt termékenységvarázslásra, mint házasság, és időjárásjóslásra, bizonyos női munkák tiltására, valamint a lucaszék készítésére. Tudják az a szék, amit karácsonyig kell elkészíteni és ha ráállt a készítője az éjféli misén, akkor meglátta a boszorkányokat. Mivel már Könyves Kálmán óta tudjuk, hogy boszorkányok márpedig nincsenek, így egy kis kreatívkodásra hívom az olvasókat. Még van idő beszerezni a hozzávalókat. Ültessünk együtt lucabúzát. A régi paraszti életből ered ez a hagyomány. Ha az elvetett búza szép magasra és sűrűre nőtt, akkor következtetni lehetett a jövő évi búzatermésre és a család, valamint a jószágállomány egészségére. A kikelt búzával az adventi oltárt díszítették, az ünnepek elmúltával a búzát a baromfival, szarvasmarhával megetették, hogy az állatok jövő évi gyarapodását, egészségét biztosítsák, vagy a rontástól megóvják. Napjainkban, ha más célból nem is, de a lakás díszítésére is elkészíthetjük, karácsonyra igazán hangulatos dekoráció lesz az asztalon. Nem kell hozzá mást tenni csak fogni egy szép agyagcserepet vagy tálkát, azt színültig megtölteni földdel és megszórni búzaszemekkel. Én egy használaton kívüli bögrébe szórtam pár szem búzát. De igazából ezt sokkal sűrűbben kell elszórni, hogy szép mutatós és főként sűrű zöld búza tengert kapjunk. Régen egy gyertyát is raktak a közepére mert a gyertya Jézus fényét, és szeretetét jelképezte. Búzát legkönnyebben, gazdáktól vagy állattartó ismerőstől tudjuk beszerezni, de gazdaboltban, bioboltokban is tudunk vásárolni. Vízzel permetezzük meg alaposan a magokat, majd vékonyan takarjuk be virágfölddel. Ez után naponta ellenőrizzük, hogy a föld teteje ne száradjon ki, ha kell pótoljuk a nedvességet. Világos, napos helyre téve karácsonyra szép és dús búzafű lesz belőle. A zöld levélcsúcsok már a 8-10. napon meg fognak jelenni. Ahol van kisgyerek a családban ott, akár jó kis móka is lehet a közös ültetés, és a napi gondozás. Öntözésnél ne felejtsük el elmondatni velük a varázs mondókát:

Mag, mag, búzamag, benne aluszik a nap.

Mag, mag, búzamag, nőjél, nőjél hamarabb!

Esőt, felhőt hoz a szél, szomjas soha ne legyél!

Ha jól sikerült a varázslásunk, akkor karácsony után bátran meg is ehetjük a levágott búzafüvet. Vajaskenyérrel, vagy szendvicsbe téve a búzafű nagyon egészséges, és még “gyógyító” erővel is rendelkezik.

 

F. P. T. Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply