Nincsen tavasz barka nélkül

Fotó: Futó

A barka a húsvét és egyben a tavasz szimbóluma. Bolyhos, gömbölyded, szürke virágzatával szinte minden lakás dísze lehet ilyenkor. Fontos szerepet játszik  a keresztény húsvéti ünnepkörben is. De mi is ez a cserje, amit csak barkának hívunk?

A barka botanikai szempontból a fűzfélék füzérvirágzata, amit virágzás előtti állapotban kell begyűjteni, amikor az már „megpattant”, azaz a rügypikkely már lehullott róla. Ezek az évelő fűzfák többnyire vízpartok, mocsarak, patakok és egyéb nedves élőhelyek közelében találhatók. A fűzfaféléknek több mint 400 fajuk ismert, ezek közül a legismertebb a kecskefűz és a rekettyefűz.

Mivel tavasszal a zsenge hajtások nagyon rugalmasak és jól hajlíthatók, a virágkötészetben szívesen alkalmazzák őket, koszorúkhoz és díszítő elemekhez. Sokan azért szeretik mert nem kell vízben tartani, ahhoz, hogy megmaradjon a szépsége. Leszedett formájában akár évekig is eltarthatjuk kiszárított állapotában. Ám ha mégis vízbe rakjuk, akkor elveszíti bolyhos jellegét és kivirágzik, akár még levelet is hajt.

Húsvétkor minden barkával van teli, a dekorációk egy központi eleme, ami nemcsak  divathóbort, hanem  igazi hagyomány, amit a kereszténység a mai napig őriz. A barka egy különleges növény, hiszen amikor Jézus Krisztus bevonult Jeruzsálembe az emberek pálmaágakat lengettek, úgy várták és ünnepelték őt, azonban hazánkban pálmák híján barka vesszőkkel helyettesítjük ezt. A barka ágak igazi húsvéti szimbólummá váltak.

Virágvasárnaphoz, ami idén április 2-án kezdődik számtalan népszokás kapcsolódik. Ilyen például a barkaszentelés, amely a népi hiedelem szerint megvédi a házat a vihartól és a tűztől, valamint elhárítja a rontásokat. A római katolikus szokások szerint a barkát a virágvasárnapi szentmise előtt a pap megáldja, a hívek pedig a mise végén hazaviszik. Sokan a veteményesbe tűzik, mert a babona szerint növeli a termés mennyiségét.

Kiskertekben a csüngő barkafűz a legkedveltebb díszcserje. Lelógó hosszú, vékony hajtásai különösen jellegzetessé teszik ezt a fát. Ez a fajta fűzfa általában jól bírja a hideget és az erős széllökéseket is. Ezért kiválóan alkalmas a kertekbe, ahol ilyenkor húsvét táján mikor virágzik, udvarunk éke lehet. A barkavirágok általában fürtökben jelennek meg rajta, ami egyedi megjelenést kölcsönöz a fának. Kis mérete miatt ideális a kis területekre vagy azokra a helyekre, ahol a magasabb fák nem lennének megfelelőek.

A barkáról elmondható, hogy egy nagyon sokoldalú és jelentős növény, ami számos területen hasznosítható, húsvétkor különösen fontos szerepet tölt be, hiszen szimbolikus jelentése és díszítő értéke miatt szinte mindenütt megtalálható, legyen az lakás, templom vagy kiskert.

 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply