Növényeink átteleltetése

Beköszöntött a borongós október, amikor gondot kell fordítanunk a fagyokra érzékeny és a délvidékekről származó növényeink bemenekítésére, átteleltetésére. Bécsi János látott el bennünket tanácsokkal, hogy melyek a legfontosabb teendők.
A legegyszerűbb a rózsát átteleltetni. Be kell ásni, úgy hogy zöld levelek ne jussanak a földbe, mert a rajta megtelepedett kártevők is zavartalanul áttelelnek. Ha túl magasra nőttek a rózsahajtások, akkor azokat vissza kell kicsit metszeni, hogy a hideg téli szél ne kapjon bele, mert meglazul a föld körülötte és a csapadék bejut, így a hajtáskezdemények károsodnak. A kint áttelelő érzékeny növényeinket a pampafűvet, a bambuszt legalább két helyen össze kell kötni és köré szalmát, fűrészport, faforgácsot szórni, így a hideg kevesebb kárt tesz bennük.
gyj_leander 7534Magyarországon legelterjedtebb cserepes, balkonvirágunk a muskátli. A futómuskátlit földben, cserépben hagyva, világos helyen lehet megmenteni, minimális vízzel locsolva, hogy ne száradjon ki. Legalkalmasabb hely a lépcsőházakban van erre. Nem igazán jól teleltethető, ezért ne keseredjen el senki, ha nem sikerül. Az álló muskátlit nem kell világos helyre tenni, cserépben, ládában hagyva, nagyon ritkán locsolva jó eredménnyel lehet megóvni. Anyukáink, nagymamáink kiszedték a cserépből, lerázták a földet a gyökérről és nedves pincében felakasztva teleltették át. Az is hatásos volt.
A fiatal trombitavirágot és a leandert 4-5 Celsius fokos hőmérsékleten garázsban vagy pincében a legjobb pihentetni, amikor bevisszük, akkor a beteg részeket le kell vágni, mivel csak egészséges ágak telelnek át. Arra ügyeljünk, hogy földjük a téli időszak ideje alatt se száradjon ki, de módjával kell locsolni. Kiültetni csak a fagyok elmúltával szabad, metszést is abban az időben kell elvégezni, és sok tápanyaggal kell ellátni, akkor lesznek kövérek. A trombitavirág, ha megerősödik, már télre kint is hagyhatjuk szabadföldben, de védett helyet keressünk a számára. A fügét is kint lehet hagyni, de amíg kicsi, le kell takarni és ház mellett szintén védett helyet kell keresni a részére. Ajkán a gondos ápolás hatására több ismerősnek sikerül fügét termelni szabad ég alatt.
gyj_leander 7550A dáliát és a kannavirágot földestől kell kiásni és száraz homokban átteleltetni. Tavasszal kell szétszedni, megtisztítani. A fukszia is eredetileg egynyári növény, de át lehet teleltetni, ha elég erősek a fás szárai. Októberben már kevesebbet kell öntözni, hogy fel tudjon készülni a pihenésre, amely 5-10 Celsius fokon történik. A kardvirág gumókat felszedés után 5 cm-es szárat hagyva napos időben leszárítjuk és száraz, fagymentes helyen tároljuk. Ha van olyan krizantémunk, amit meg szeretnénk menteni, azt kukoricaszárral, falevéllel kell letakarni a helyén.
A virágokon kívül néhány csokorra való zöldséget, zellert és sárgarépát is bent hagyhatunk télre, így meghosszabítjuk azt az időt, amikor friss zöldségfélékkel tesszük ízletesebbé az ételeinket.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply