Nyugdíjba vonult a rendekiek Jani bácsija

Méz, kecskék, kultúrház, májusfa és mikulás. Már az első kettőnél mindenkinek egy név ugrik be rögtön Ajkarendeken, mégpedig Töltl Jánosé, aki 15 éve meghatározó személyisége a településrész életnek. Sajnos elérkezett az idő, hogy átadja a művelődési ház kulcsait és jól megérdemelt pihenésre, nyugdíjba vonuljon. Bár ahogy ismerjük, biztosan nem fog unatkozni, hiszen négygyermekes édesapaként és most már nagypapaként is akad tennivalója bőven.

Nincs olyan ember a faluban, aki ne ismerné őt, legyen kicsi, vagy idős. A “mindenki Jani bácsija” címet közvetlen személyiségével, szerénységével, segítő- és jó szervezőkészségével érdemelte ki. Minden korosztállyal megtalálja a közös hangot.

Sok más mellett, évek óta ő a falu mikulása. A legkisebbek az óvodától találgatják, vajon ki bújik a piros palást alatt, az iskolások már tudják, hogy ő, mégis nagyon várják minden évben. Talán én is akkor találkoztam vele először, mikor mikulásként betoppant az óvodába, ahova akkor a fiam is járt. Két éve hagyományteremtő szándékkal oldalkocsis motoron is végigjárta a települést decemberben, hogy ajándékot vigyen a gyerekeknek.

Az ajkarendeki művelődési ház vezetését 2006 óta látta el. Irányítása alatt fellendült a településrész kulturális élete. Rendszeresen szervezett irodalmi esteket, író-olvasó találkozókat, ahol szívesen adott elő ő maga is egy-egy verset, vagy prózai művet. Akik hallották már őt verset mondani, azok biztosan nem felejtik el.

Az iskola kulturális szemléjére az alsós gyerekekkel évről-évre mesedarabokat vitt színpadra. A mesék sikere akkora volt, hogy ezért később a falu tágabb közösségének is bemutatták azokat a német nemzetiségi napokon. Színjátszóköre így hamarosan felnőttekkel is kibővült. A színdarabok eljutottak Ajkára, valamint a környező és távolabbi településekre is. Az Ajka60 programsorozat lezárásaként, a vmkban zsúfolt nézőtér előtt adták elő az Ajkarendekért Egyesület amatőr színjátszó csoportjával Schöpflin Aladár Ördögfiókák című mesejátékát. Ez azért is volt különleges, mert 2007-ben ez volt a legelső darab, amit a rendeki színjátszókkal, akkor még csak gyerekszereplőkkel is eljátszott.

Az Ajkarendekért Egyesület megalakulása óta a vezetőség tagja. Elkötelezett a helyi értékek, hagyományok felkutatása, őrzése iránt. Talán ezért is szorgalmazta, hogy legyen a művelődési ház udvarán egy kemence közösségi használatra.

A művelődési ház mindig kiemelt szerepet játszott a falu életében. Itt bonyolítják ugyanis a nagyobb rendezvényeket, kiállításokat, találkozókat. Az Ajkarendekért Egyesület évi 14-15 alkalommal szervez ide programokat disznóvágástól adventig. Az idők során teljesen átalakult az udvar, felépült egy pavilon, ami nem csak az eső elől nyújt menedéket, hanem karácsonykor a betlehemi jászol helyszínéül is szolgál. A gyerekek örömére a hinta mellett egy csúszda és egy homokozó is helyet kapott az udvaron, mindezek megvalósulásában szintén nagy szerepet játszott Jani bácsi.

Igazi különlegességet nyújt az ide látogatónak az udvar végén vidáman legelésző kecskék és bárányok látványa. A helyi óvodából gyakran hozzák át a kisgyerekeket is, akik tágra nyílt, csillogó szemekkel ismerkednek az állatokkal.

A művelődési ház 2018-ban kívül-belül újjászületett. Nem csak új szigetelést és színt kapott az épület, hanem újabb belső terekkel is bővült. Átalakult a könyvtárterem és egy jól felszerelt csinos konyha is elkészült. Jani bácsi a  fejlesztések érdekében folyamatosan figyelemmel kísérte a pályázati lehetőségeket, részt vett azok kidolgozásában, megvalósításában, nyomon követésében, ellenőrzésében.

Mindig lépést tartott a technika fejlődésével, digitális jóléti pont mentorként is tevékenykedett. Jani bácsi nagy elhivatottsággal ápolja és adja tovább sváb elődei szellemi örökségét. Minden bizonnyal ezért volt szívügye egy sváb esküvő és lakodalom megszervezése is, amin közel 300, népviseletbe öltözött vendég vett részt.

Kiválóan beszéli a sváb nyelvet. A 2019-es választáson felkérést kapott, hogy induljon nemzetiségi képviselőjelöltként, ahol a közösség bizalmat is szavazott neki. Az újonnan megalakult Ajka Város Német Nemzetiségi Önkormányzata elnöki feladatait látja el azóta.

A „800 éves Ajka” és az „Ajka60” rendezvénysorozatok helyi főszervezője és koordinálója volt. A „800 éves Ajka” záróprogramjának megálmodójaként egy 120 főt számláló csapatot, óvodástól a nyugdíjasig, mozgatott, irányított. Az általa írt, a falu teljes történetét bemutató darab megtöltötte a vmk 600 fős nézőterét.

Tevékenységének eredményeként a település 6 millió, majd 4 millió forinttal gazdagodott, amelyet Ajkarendek a helyi egyesületek, intézmények fejlesztésére fordított. A rendeki művelődési ház ad otthont a különböző civil egyesületeknek, így a Nemzetiségi Dalkörnek, a Nyugdíjas klubnak, vagy Muci néni kuckójának, de a számtalan közösségi programnak is.

Jani bácsi az egyik főszervezője az Ajkarendekért Egyesület nyári táborának is. Ilyenkor egy héten keresztül 80-100 gyerek rajongja körül, és ő türelmesen, és élményszerűen mesél nekik a kecskékről, a méhekről, az állatokról és örömmel osztja meg azok gondozásról a tudnivalókat is. Természetszeretetét sok felnövekvő nemzedéknek adta már át így.

Kiemelkedő munkáját 2019-ben Ajka Város Önkormányzata Ajka Életút díszoklevéllel ismerte el. Önzetlen, kitartó és példamutató életével az egész falu közösségét szolgálta nyugdíjazásáig. Kellemes, egészségben töltött nyugdíjas esztendőket kívánunk neki!

Kiss Krisztián

Feladatkörét az ajkai Kiss Krisztián vette át, aki sokaknak ismerős lehet az Aranykapu, illetve a Kakaó zenekarból. Krisztián többször közreműködött az Ajkai Evangélikus Gyülekezet zenei szolgálatában, illetve a tavalyelőtti István, a Király produkcióban basszusgitáron játszott, amit oktat is. Ajkarendeken remek kis közösséget ismert meg és szeretne hasonló szép eredményeket elérni mint Töltl János. Bár sokan faggatják a változásokról és a céljairól, ám ő úgy véli, hogy nem az újításoknak van itt az ideje, hiszen a legnagyobb károk a kultúrát, a társas kapcsolatokat érték az elmúlt évben. Kiemelte, hogy “nekünk most az a feladatunk, hogy az emberek újra közösségek lehessenek, hogy újra önfeledten találkozhassanak, tartalmasan és személyesen élhessék meg az együtt töltött perceket. Amikor ezt elértük, akkor közösen már az új célokat is meg tudjuk fogalmazni”.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply