Országjárásra indult a Schifter-Party

A Német-Magyar Ipari- és Kereskedelmi Kamara Szakképzési különdíjas rendezvénye, a Schifter-Party immár roadshow keretében járja az országot. Első állomása a pécsi Pécsi Pollack Mihály Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium volt, ahol a képzés tartogatott új ismereteket a tanulóknak és a gyakorló szakembereknek egyaránt.

Még el se bírálták a Szakképzési díjra beadott pályázatát, de már szervezés alatt állt a következő kihívás Piltman Miklós számára: mozdítsuk ki a Schifter-Partyt a Közép-Dunántúli Régióból. A nagyvázsonyi ácsmester több iskolával és szakképző intézménnyel is felvette a kapcsolatot, ezek közül elsőként a pécsi Pollack szakiskola élt a lehetőséggel, hogy házigazdája legyen az ácsok és ács tanulók számára szervezett szakmai továbbképzésnek.

A május 15-én megrendezett képzés két fő programpontot tartalmazott: szakmai előadások és bemutatók a gyakorló szakembereknek, illetve hagyományos ács szerkesztések és makettkészítés a Pollack szakiskola ács tanulóinak.

A rendezvényt Várszegi Gyula, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara szakképzési feladatokat irányító alelnöke nyitotta meg. A megnyitót követően az érdeklődők előadást láthattak a korszerű páratechnikai és légtömörségi követelményeket is teljesítő rendszerekről, továbbá bemutatót láthattak az utólagos tetőszigetelés szakszerű kivitelezési lépéseiről. Ezt a cellulóz alapú szigetelőanyagokat forgalmazó Felföldi Imre előadása követte. A szigetelt, és így általában lakófunkcióval bíró tetők készítéséhez a tetőtéri ablakok is elengedhetetlenek – ezek alkalmazását és beépítését a fő forgalmazójuk előadásában ismerhettük meg. A komplex programot végül két héjazatgyártó zárta: egyikük munkatársai a legújabb kerámiacserép fedések alkalmazásáról tartottak bemutatót, míg a másik szakember az egyik legnemesebbnek számító német kőpala fedés készítését mutatta be.

Mindeközben az ács tanulók Hantos Zoltán vezetésével egy kis tetőmakettet készítettek, kifejezetten azokkal a rajzolási technikákkal, amelyeket a nemzetközi versenyeken is alkalmaznak a versenyzők. A munkát az ajkai Szabó Zsolt, a Schifter-Party egyik szülőatyja, és Nagy Krisztián segítette, aki egyben házigazda is volt az ács tanműhelyben. A program végeztével a részt vevő tanulók oklevelet kaptak a napi teljesítményük elismeréséül.

A rendezvényre ellátogattak pécsi általános iskolák pályaválasztás előtt álló fiataljai is, akik így testközelből ismerhették meg a Pollack szakiskola ács képzését. Jó alkalom volt a látogatásuk arra, hogy az iskola oktatóival egy közös játékon vegyenek részt: összeépítettek egy úgynevezett lebegő tetőt, ami pusztán egymásba feszülő fakötésekkel, kötőelemek nélkül összeállítható, és egy forgástengelyen mozogva akár úgy is önhordó, ha a készítők közben rákapaszkodnak. Az utánpótlás gondokkal küzdő ács képzésnek nagyon fontos, hogy ilyen játékos élményekkel kössék össze a fiatalok az ács szakmát – hátha épp ez lesz a hatás, ami miatt úgy döntenek, hogy erre a pályára teszik fel az életüket.

– A rendezvény első próba volt. Sok tapasztalattal gazdagodtunk, jóval és rosszal is, de összességében nagyon jók a benyomásaink. Azt mindenképp látjuk, hogy jó irányba indultunk el. Jelenleg is folynak az egyeztetések a következő helyszín kérdésében – mondta el lapunknak Hantos Zoltán, hozzátéve: – A szakmai előadóknak a hasznos információkon kívül köszönettel tartozunk a program járulékos költségeihez való hozzájárulásukért is. Köszönet jár továbbá a Pollack Szakiskola vezetőségének és tanári karának, akik példás és nagylelkű házigazdái voltak a Schifter-Party Roadshow első, pécsi állomásának.

szamba_előadása
Szabó Zsolt gyakorlati bemutatót is tartott a rendezvényen

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply