Őszi séta a Bolgárkertben

Nem csak termelői, de szellemi közösség is a bódéi Bolgárkert. Különösen így, a klímaváltozás árnyékában. Legalábbis ilyesmire következtetek Kovács Tibor kertgazda szavaiból, aki méltán büszke az itteni terményekre. Nem mintha ő termelne itt mindent, ezt nem is állítja, de biztosra vehetjük, hogy az itt kinövő legutolsó fűszálhoz is van némi köze.

Több, mint harminc család asztalához járul hozzá ez a kert, nem beszélve azokról a százakról, akik isten adományaként (dehogy isten: az itteni őstermelők munkájának köszönhetően) jutnak hozzá a friss zöldségekhez, akár február közepén is.

E heti számunk Kertápoló rovata éppen ezt a problematikát járja körül: mit, mikor vethetünk anélkül, hogy kizsarolnánk a földet, vagy meglévő lehetőségeket szalasztanánk el.

Retek, póréhagyma és sárgarépa ágyások között sétálunk, csodálattal adózva a természet megnyilvánulásainak. Megtudom, hogy a jó kertgazdát elsősorban a figyelmesség jellemzi, vagyis az, hogy együtt él a természettel és képes reagálni annak jelzéseire is. Nem is kell a klímaváltozás bűvkörébe esnünk – az már inkább haladóknak való – elegendő, ha az időjárás megnyilvánulásaira figyelünk és megpróbáljuk kilesni, hogy az indiánok istene, a nagy Manitou mire készül?

Ez magyarra lefordítva annyit tesz, hogy a gyökérzöldségeket, vagy a hagymát tárolhatjuk a termőföldben is, még mindig jobb, mintha kiszednénk és az otthoni homokba dugnánk őket. Más kérdés, hogy egy lakótelepi lakásban nem is állnak rendelkezésünkre a tároláshoz szükséges feltételek.

Az idén mintegy két tonna (!) zöldséget sikerült a bolgárkerti kistermelőknek az ajkai Család- és Gyermekjóléti Központ asztalára szállítaniuk, amellett, hogy saját szükségleteiket is kielégítették. Ez volt a fizetsége annak, hogy amennyi időt csak lehet a jó levegőn, egészséges testmozgást végezve ölthettek.

Persze, ahogy mondani szokás, mindez nem jött volna létre, ha a Bolgárkert – három főre fogyatkozott – munkatársi gárdája nem szolgáltat, nem teremti meg a lehetőségét a gondtalan termelésnek. Ők szántanak, boronálnak, feltöltenek, trágyáznak, szinte észrevétlenül nyújtják mindazt, ami nélkül megállna a termelés a kiskertekben.

Fotó: L. S.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply