Pályázatok, parkolóhelyek, településrendezés

Tizenhárom napirendi pontot tárgyalt az önkormányzat képviselő-testülete az október 3-ai ülésen, ahol többek között szerződésmódosításokról, prevenciós és városfejlesztési pályázatokról, illetve a közösségi közlekedés ellátásáról határozott a testület.

Elsőként az önkormányzat 2016. évi költségvetésének módosítását fogadták el a képviselők nyolc igen, négy tartózkodás mellett. Ennek értelmében a költségvetés összege valamivel több mint huszonkétmillió-háromszázezer forinttal emelkedik.

Következőnek a járművek elhelyezéséről és a parkolóhelyek biztosításáról szóló korábbi helyi rendelet hatályon kívül helyezését és új rendelet alkotását tárgyalták a testületi ülésen. A napirendi pont a vállalkozások által biztosítandó parkolóhelyek megváltásának feltétel rendszerét, illetve a parkolóhely megváltáshoz kapcsolódó parkoló igénybevételi díj megfizetésének mértékét és módját tartalmazza. A rendelet alapján előírt mennyiségű gépjármű és autóbusz várakozóhellyel, tehergépjármű rakodóhellyel, valamint áruszállítási és gazdasági útvonallal, illetve rakodóterületekkel kell rendelkeznie egyes vállalkozásoknak tevékenységüktől függően. Az igénybevételi díj mértéke pedig ötszázezer forint + ÁFA lesz parkolóhelyenként. A testület nyolc igen, négy nem vokssal fogadta el a döntést, ám a szavazás előtt képviselői kérdésekre válaszolva Schwartz Béla polgármester elmondta, hogy a rendszám nélkül parkoló (vagy lejárt forgalmival rendelkező) autókról lakossági bejelentések alapján és helyszíni bejárásokkal szerez tudomást az önkormányzat, amiket el is szállíttatnak a tulajdonosokkal. A rendelet alapján a befolyt összegeket többek között parkolók fejlesztésére is fordítják, amit az évente kialakított 50-60 új parkolóhely is alátámaszt.

Harmadikként az építészeti örökség helyi védelméről szóló rendelet kiegészítését tűzték napirendre az ülésen. A város önkormányzata ugyanis rendeletet fogadott el még 2015-ben arra vonatkozólag, hogy a településkép javítása érdekében helyrehozatali, illetve felújítási kötelezettséget írhat elő a polgármester a városképet rontó, illetve a rossz állapotban lévő építmények tulajdonosainak. E rendelkezést alapul véve a napirendi pont a korábban kijelölt Városliget T-14-es számú értékvédelmi terület kiegészítését szorgalmazta a zónát keleti oldalról határoló Korányi utcai lakótelkekkel. A város főépítésze szerint ott ugyanúgy szükséges lenne egyes ingatlanok felújítása, átépítése vagy esetleges bontása, hogy egy egységesebb városligeti arculat jöhessen létre. A téma nem volt újdonság a képviselők előtt, ugyanis szeptember 6-án egyszer már tárgyalták a módosító indítványt. Akkor hét igen, hat tartózkodás mellett nem szavazták meg minősített többséggel a napirendi pontot, a mostani ülésen viszont nyolc igen, négy tartózkodást követően elfogadták a rendelet kiegészítését.

A településrendezési eszközök módosításával kapcsolatos előzetes döntés meghozatalát tizenkét igennel, egyhangúlag támogatták a képviselők. Ez lehetőséget nyújt a későbbiekben a Műszertechnika Holding Zrt. részére, hogy a közeljövőben a tervezett fejlesztéseket megvalósítsa, hiszen a beépítés mértékének megemelését elfogadta az önkormányzat.

A következő öt napirendi pontban pályázatokat véleményeztek a testület tagjai. Mindegyiket egyhangúlag támogatták, így sikeres elbírálás esetén különféle kábítószer-prevenciós programok és egyeztető fórumok valósulhatnak meg a városban. A Jedlik Ányos Terv keretében pedig két elektromos töltőállomásra pályázik a város, amelyek hozzájárulnának Ajka környezetkímélőbb és energiahatékonyabb fejlődéséhez. Az energiatudatos, előrelátó gondolkodás fontos, de a „Kulturális intézmények a köznevelés eredményességéért” című konstrukcióból is érdemes építkezni pozitív elbírálás után. Ebben a programban a diákok és az óvodások nevelési-oktatási intézményekben zajló foglalkozásain kívüli kompetenciafejlesztést céloz meg a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ nem formális tanulási alkalmakkal, amelyek a kulturális intézményekben valósulhatnának meg szakkörök, múzeumi és könyvtári órák, táborok, vetélkedők, témahetek, illetve művészeti csoportok által.

Az „Óvodai és iskolai szociális segítő tevékenység fejlesztése” című EFOP-3.2.9-16 pályázat keretében prevenciós programok létrehozására, jelzőrendszer-hálózat kialakítására és szakszerű segítségnyújtásra nyílhat mód az Ajkai Család- és Gyermekjóléti Központon keresztül.

Tizedikként az Ajka Sport 2005. Sportingatlan-fejlesztő és hasznosító Kft. társasági szerződésének módosításáról, illetve az alapító részére 26 millió forintos törzstőke-emelés elrendeléséről határoztak a képviselők nyolc igen, négy tartózkodás mellett.

A sportos napirendi pontot követően Ajka város helyi menetrendszerinti közösségi közlekedésének ellátásáról egyeztettek és határoztak egyhangúlag a testület tagjai, amelynek közszolgáltatási szerződés keretében történő ellátására nyilvános pályázatot írnak ki.

Utolsó előttinek a Magyar Imre Kórházzal kötött feladat-ellátási szerződés megszüntetését tárgyalták és fogadták el tizenkettő igennel a képviselők. Az egészségügyi alapellátás, azon belül a háziorvosi, házi gyermekorvosi ügyeleti ellátás, a védőnői ellátás és az iskola-egészségügyi ellátás biztosítását 2017. január 1-től a Városi Intézmények Működtető Szervezete biztosítja.

Végül az önkormányzat vagyonáról és a vagyonnal való gazdálkodás szabályairól szóló 43/2005. (XI.20) rendelet módosítását nyolc igen, három tartózkodással hagyta jóvá a képviselő-testület.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply