Pofára esett az ajkai Fidesz

Nyilvánvalóvá vált, hogy a Fidesz Ajkai Szervezetének az volt az egyik fő célkitűzése, hogy a környezetvédelmet politikai üggyé tegye és annak problémáját a jelenlegi ajkai vezetésre húzza.

Ezt a célkitűzést azért lehet álnoknak nevezni, mert a környezetszennyezést megengedő értékeket törvény határozza meg, amit az Országgyűlés többsége dönt el. 2010 óta vezeti Magyarországot Fidesz kormány, tehát az ő kezükben van ennek a szabályozása.

Nyilván az energiaiparba befektető kormányközeli személyek és társaságok hatása is benne van abban a törekvésben, ahogy a Fidesz kormány a környezetvédelmet kezelte. Bár a korábbi környezetvédelmi hatóság működésével voltak gondok, azonban a rendszer működött és képes volt átfogni a magyar környezetvédelem ügyét. A Fidesz kormány ezt a rendszert szétverte olyan módon, hogy a korábbi regionális környezetvédelmi hatásköröket járási hivatali szintre degradálta. Ez azt jelenti a mi esetünkben, hogy a Bakonyi Erőmű Zrt. ügyében környezetvédelem tekintetében a korábbi Közép-Dunántúli Regionális Felügyelőség helyett a Veszprémi Járási Hivatal látja el ezeket a feladatokat.

Ez a szétvert környezetvédelmi szervezet nem képes a feladatát ellátni, így nem képes a Bakonyi Erőmű Zrt. tekintetében is megfelelő intézkedést hozni. Mi ezt az utat végigjártuk, ismerjük ennek a gyakorlati működését és határozottan állíthatjuk, hogy ma a környezetvédelmet ez a kormány egy ezredrangú feladatnak tekinti. Nem érdekli őket, hogy Ajka 30.000 lakosa milyen körülmények között él és mit kellett elviselnie a pernyehullás miatt.

2015 után jelentkeztek Ajkán a környezeti problémák. Mikor nyilvánvalóvá vált, hogy a Bakonyi Erőművet a korábbi tulajdonos értékesíteni kívánta, onnantól kezdve semmibe vették a környezetvédelem előírásait. Kétségtelen, hogy a tüzelőanyag megváltozása erősen hozzájárult ennek a problémának a kiélesedéséhez, azonban az akkori tulajdonosok semmit nem tettek a környezetterhelés okozta problémák enyhítése érdekében. Félretették az ezzel kapcsolatos előírásokat, mindenáron a termelés fokozására és a még kivehető osztalék maximalizálására törekedtek. Az erőmű tulajdonosainak, vezetőinek tett észrevételeinket lesöpörték az asztalról és pökhendi módon kioktattak bennünket, hogy mi nem értünk ennek a megítéléséhez. Akkor a helyi Fidesz vezetői ugyancsak a környezetszennyezők mellé álltak. Még egyszer aláhúzom, nehogy elfelejtsék az ajkai választópolgárok, a 2016-17-ben Ajkára hulló szennyezést a Fidesz helyi vezetői elfogadhatónak minősítették. Emlékezzenek erre, amikor belépnek a szavazófülke magányába.

A város önkormányzata mindent megpróbált, hogy változtasson ezen. Bírósághoz fordultunk, elutasítottak bennünket. Környezetvédelmi hatóságot kerestük meg, ahol a korábban már leírtakat tapasztaltuk. Új erőművet akartunk építeni, a kormány illetékes szerve nem engedélyezte. Szerettük volna elérni, hogy állítsák le az ajkai erőművet, amelyet mi műszakilag egy „kócerájnak” neveztünk. Nem tudtunk ennek érvényt szerezni.

2018-ban a Veolia Magyarország Zrt. megvásárolta az ajkai erőművet. Elkezdődött egy nagy volumenű beruházás, amelynek az a célja, hogy megszüntesse az ajkai környezetszennyezést. A Fidesz helyi vezetői pótcselekvésekbe kezdtek. Már az országgyűlési választások időszakában a pécsi erőműbe látogattak. Majd ez év augusztusában a tatabányai erőművet keresték fel. Az itt tapasztaltak alapján azt fogalmazták meg, hogy Ajka Város Önkormányzatnak kellene átvenni az erőmű többségi tulajdonát. Ők majd gondoskodnak állami támogatásról és az önkormányzat hajtsa végre szerintük ezt az ésszerű megoldást. Szerencsére sem az önkormányzat, sem az erőmű jelenlegi tulajdonosai nem kívánják ezt az őrültséget megvalósítani. A hozzá nem értésben odáig mentek el, hogy a Nemzeti Energiagazdálkodási Zrt.-vel még abban is egyetértettek, hogy az ajkai távfűtést geotermikus energiával váltsák ki. A geotermikus energiára vonatkozó fantazmagória beleillik abba a fideszes „bolyongásba”, amit ezen a területen végeztek.

És akkor most jön a pofára esés. Gulyás Gergely miniszter Ajkára látogatott. A látottakból annyit nyilatkozott, hogy „a környezetbarát erőmű az ajkaiak és a kormány közös érdeke.” Milyen cinikus megfogalmazása ez annak a helyzetnek, hogy a magyar kormány semmit nem tett az ajkai környezetszennyezés megszüntetése érdekében. Ellenkezőleg, statisztált a kialakult helyzethez, tudomásul vette azt és még csak nem is sajnálkozott, hogy ő bizony nem tett semmit.

Helyi képviselőik pedig azt akarták elérni, hogy a kormány felelőssége helyett az ajkai városi vezetésre húzzák rá a felelősséget. Gulyás Gergely lényegében véget vetett a Fidesz ajkai csoportja ámokfutásának, nem ígért semmit, nem javasolta, hogy önkormányzati tulajdonba kerüljön az erőmű, nem helyezett kilátásba semmilyen kormányzati támogatást. Kár, hogy nem volt ott egyetlen újságíró sem, aki megkérdezhette volna: Miniszter úr! Önök nem tesznek semmit? Annyit azonban elvégzett, hogy látványosan bemutatta, hogy esik pofára a Fidesz Ajkai Szervezete.

   Schwartz Béla

                                                                                               polgármester

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply