POSTALÁDÁNKBÓL Csolnokon kirándultunk

A Bányász Kulturális Egyesület, az Aknamélyítő kör és a Bányász Hagyományőrző Szervezetek tagjai, képviselői Oravecz Edit, Bencsay Antalné, Horváth Károly, Blaskó Sándor és Marczona Ferenc segítségével kirándulást szerveztünk a csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesülethez, melyet a Bányásznapra időzítettünk.

A csoportot Dr. Kalocsai Zoltán elnök és Fleischmann Dezső elnökhelyettes fogadta. Elsőként bemutatták a Szent Borbála Templomot. A templom 1932-ben épült az akkori bányásztelepen, Schmidt Sándor bányaigazgató kezdeményezésére, Gáthy Zoltán tervei alapján. Ez a templom őrzi a több mint 200 éves szénbányászat emlékét, a bányászok hősiességét és szolidaritását. A bányászok és hozzátartozóik mindig kérték és megtapasztalták a templom védőszentjének, Szent Borbálának oltalmát. Bár a bányászat ma már a múlté, de mégis ez alapozta meg Csolnok jelenét és jövőjét. Jelentős az oltárképe, a kor egyik neves magyar festőművészének, Jeges Ernőnek az alkotása, akinek ez az első egyházművészeti megbízása 1934-ben.A Szent Borbálát ábrázoló oltárképen megjelenik a falu is.

Megtekintettük a Bányászati Múzeumot, ahol részletes ismertetést hallhattunk Fleischmann Dezső elnökhelyettestől.. A 110 éves Bányász Művelődési Ház épületében önkéntes közösségi munkával létrehozott kiállítás a dorogi szénmedence, ezen belül Csolnok közel 200 éves bányászatának állít emléket. Öt teremben a bányászkodás változatos tematikájú tárgyi emlékei és dokumentumai mellett a 200 millió éves tájegység földtani keresztmetszetét bemutató ásvány-és kőzetgyűjtemény láthattuk. Az udvarban különböző bányatérségeket megjelenítő, mérethű kiállítás található. Megismerhettük Csolnok bányász múltját, kulturális életét képekben, újságcikkekben, relikviákban

Közben elkészült a finom bográcsgulyás, mellyel megvendégelték az 50 fős csoportunkat. A vendéglátás után, Bányásznap alkalmából a Bányászhimnusz eléneklése közben a Múzeum udvarán lévő emléktáblán koszorút helyeztünk el az ünnep tiszteletére.

Kitérőként Esztergomba utaztunk, ahol megtekintettük a várat és a Bazilikát. Kiváló idegenvezetőnk kíséretével értékes tájékoztatást kaptunk a Bazilika történetéről. Hosszú utunk pihenéseként fagyiztunk és házi söröket kóstoltunk. Jó hangulatú kirándulás részesei lehettünk, hiszen egy szép napot tölthettünk együtt.

Hálásan köszönjük a Csolnoki Bányász Hagyományőrző Egyesület vezetőinek, tagjainak a szíves vendégfogadást.

Oravecz Edit, Bencsay Antalné szervezők

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply