Rendhagyó előadás egy kis M.É.Z.-zel és skót népzenével

Fotó: Györkös

A Meg nem Értett Zenekar, rövidebb nevén a M.É.Z. együttes adott koncertet Ajkán, november 2-án délelőtt. A Filharmónia Magyarország és a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ közös szervezésében rendezett ifjúsági hangversenybérlet első előadására városunk, valamint a térség általános és középiskolás diákjai érkeztek, megtöltve a vmk színháztermét.

A zenekarnak saját bevallása szerint nem célja, hanem dolga van. Igyekeznek minél szélesebb réteggel eredeti nyelven megismertetni az ír és skót népzenét. A 33 éve alakult zenei formáció több mint 2000 koncertet adott eddig és több CD-jük is megjelent.

A zenekar tagjai több hangszeren játszanak: Pálvölgyi Ádám basszusgitáron, gitáron, mandolinon, szájharmonikán, Párniczky Ede hegedűn Turzó Sándor akusztikus gitáron, háromhúros brácsán, bendzsón játszik, Kuklis Henrik énekel, mellette pedig az ütőhangszereket szólaltatja meg. Az ajkai előadás nem csak hangszerelésében,hanem hangulatában is változatos volt. A zenekar tagjai igyekeztek minél több történetet, hangulatot megeleveníteni a színpadon,vidám, szomorú, balladisztikus vagy épp harci zene tette különlegessé a koncertet.

A rendhagyó ének- angol és történelem órának is beillő előadáson angol, magyar és ősi gael nyelven szólaltak meg népdalok, tánczenék szerelemről, barátságról, törvényen kívüliekről, az ír szabadságharcosokról és bár zeneileg nincs rokonság a magyar népdal és az ír-skót népdalok között, azért lelki közösség akad. Mindegyik kis nép, amit az eltelt évszázadok, évezredek viharai megtépáztak. Így aztán előkerült egy mezőségi háromhúros brácsa, és az egyik dalban gitár helyett ezt a hangszert hallhatta a közönség. Az a fajta hangzásvilág, ami megszólalt, mindenki számára ismerős lehetett, hiszen a modern beat, pop,rockzenének valahol itt (is) vannak a gyökerei.

A zenekar az elmúlt több mint 3 évtized alatt az ország szinte minden településén koncertezett már Soprontól Záhonyig. Játszottak kis kocsmákban, klubokban, repertoárjukon van egy nagyobb látványosabb műsorrevütáncosokkal, ha igény van rá, akkor tánctanárral együtt érkeznek a koncertre, és az előadás után skót táncházat is tartanak, ami az utóbbi években egyre népszerűbb. Emellett szívesen kapcsolódnak zenéjükkel az irodalomhoz. Egy tematikus előadásuk idén ősszel készült el Mámoros utazás címmel, mellyel az ír, skót irodalmat szeretnék népszerűsíteni a fiatalok körében.

                                                                                             NéNo

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply