Saul fia a Bródysok körében

Nem először láttam már a filmet, de utána mindig nehéz megszólalnom, azóta is hatással van rám a Saul fia -mesélte Gárgyán Eszter felvételvezető, aki közönségtalálkozóval egybekötött beszélgetésen mutatta be a Bródy Imre Gimnázium diákjainak és pedagógusainak napjaink legsikeresebb magyar holokausztfilmjének a hátterét és személyes tapasztalatait, melyet a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidőközpontban szerveztek a film vetítését követően a gimnázium tanárai.

gyj_saul fia kozonsegtali 4978

Zsigmondné Simon Klára, az oktatási intézmény pedagógusa köszöntötte az egybegyűlteket és néhány szóban bemutatta unokatestvérét, Gárgyán Esztert az interaktív beszélgetés előtt. A tanárnő ötlete volt a találkozó, melyet az iskola magyar-történelem szakos munkaközössége és vezetése is támogatott. A fiatalok körében szintén nagy volt az érdeklődés a rendezvényt illetően, sokan már megnézték korábban a filmet, de eljöttek még egyszer azért, hogy szakmai háttér-információkat tudhassanak meg Nemes László alkotásáról.

Nem csak tizenegyedikesek és végzősök érkeztek az eseményre, hanem nyolcadikos diákokat is foglalkoztatott a téma. A kis gimnazisták esetében a szülőket előzetesen értesítették és beleegyezést kért az iskola a film megtekintését illetően, hiszen számos felkavaró jelenet látható a Saul fiában – tájékoztatta lapunkat Kersner Ákos történelem tanár, aki az alkotást követően kiemelte, hogy a nehezen szavakba önthető élmény ellenére is megpróbálja feldolgozni a diákokkal a látottakat.

gyj_saul fia kozonsegtali 4969
Zsigmondné Simon Klára és Gárgyán Esztert

Gárgyán Eszter munkájával kapcsolatban arra voltak kíváncsiak a jelenlévők, hogy milyen hangulat uralkodott Cannes-ben a film bemutatása után, illetve hogy miként ment a forgatás. A diákokat érdekelte az is, hogy melyik korosztályt vonzotta leginkább a moziba az alkotás. A fiatal szakember kiemelte, hogy a filmfesztiválon egyszerre élték meg a ledöbbenést és az ovációt. Nem gondolták, hogy ekkora sikere lesz a Saul fiának. A felvételekről azt mesélte, hogy folyamatosan libabőrös volt a helyszíneken, hiszen amit maga előtt látott, az valaha megtörtént hasonló formában. A múltbéli közvetett élmény tehát a forgatás hangulatára is rányomta a bélyegét. Továbbá Gárgyán Eszter utalt arra, hogy a stáb gyakorta meztelen testek között dolgozott, ám a filmben ezeket a jeleneteket elhomályosították a nézők előtt. Ennek ellenére a sejtelmes kép még erősebb hatást váltott ki az emberekből, mint gondolták. A korosztály vegyes volt a vetítéseken, ám majdnem mindenhol döbbenetről, zavarról és egyfajta katarzis élményről számoltak be a nézők a filmet követően.

A Saul fia új nézőpontból tudta bemutatni a koncentrációs táborok kegyetlen világát, talán ennek köszönhetően mentek el olyanok is a moziba, akiket előtte nem lehetett volna elvinni egy holokauszt témát feldolgozó alkotásra.

Szántó Renáta

Fotós: Györkös József

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply