Séta az esőben és jó hangulatban

Közösségépítés, a lakóhelyhez kötődés erősítése, a mozgás, az egészséges életmód is fontos szerepet játszott a Csékúti Baráti Kör november 10-én tartott városismereti sétáján. Az időjárás ugyan nem volt kegyes hozzájuk, reggel óta hol esett, hol szakadt az eső, a csékútiak ennek ellenére megtartották a sétát.

A csékúti közösségi házban Paksa Jenőné, a 2007-ben alakult baráti kör tagja elmondta, hogy a rendezvény a Modern Ajka program része. A Modern, egészségtudatos életmód része a mozgás, a séta, amelyre Csékúton, a kellemes, természetközeli környezetben kiváló lehetőség nyílik. Kérte a résztvevőket, hogy minél gyakrabban gyalogoljanak, kapcsolják be a lépésszámlálót, ugyanis az is a program része. Csékúton, falusias környezetben mindenkinek van kertje, amely további lehetőséget ad az egészségtudatosságra. A konyhakertben folytassanak vegyszermentes termelést, hogy egészségesebben élhessenek, és egészséges környezetet hagyjanak utódaikra. A közösség, a társas kapcsolatok, az együtt töltött minőségi idő mind a testi és lelki jólétet szolgálja. A folyamatos tanulás, új ismeretekkel való gazdagodás szintén fontos minden életkorban. Ennek szellemében Varga György, aki kutatja a városrész történetét, beszélt az eredményekről.

Elmondta, édesapja a falu kántortanítója volt, akit mindig érdekelt a település múltja, és aktívan részt vett a közösségi élet szervezében is.

A baráti kör egyik első rendezvénye a Csékúti randevú volt, amelyre az elszármazottakat hívták meg. A lakosság a közös cél érdekében összefogott, így az Ajka 800 éves évfordulós vetélkedő sorozaton harmadik helyen végeztek. A kapott pénzből emlékhelyeket is állítottak, amelyre ma is büszke a lakosság.

A délutánon részt vett Rejtőné Csizmadia Márta Tósokberénd képviseletében, aki tájékoztatás adott a városrészükről.

A sétán, amelyet esőben tettek meg, érintették a csillés emlékművet, a templomokat és a városrész legismertebb emlékét, a Csonka tornyot. Lementek a közösségi ház pincéjébe is, ahol az egykori falusi mezőgazdasági eszközöket és használati tárgyakat mutatják be. Megnézhették az erre az alkalomra kölcsönkapott Philloxeria-fecskendőt, amit az 1800-as évek végi nagy filoxéria járványnál használtak. A fecskendő néhai Roznai Kálmáné volt. Az eszköz bekerül a Városi Múzeum féltve őrzött tárgyai közé.

(ta)

Fotó: Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply