Sikkasztott az elnök

Illusztráció

A bíróság felfüggesztett börtönbüntetésre és a károk megfizetésére kötelezte az ajkai kézilabda klub egykori elnökét, akit sikkasztással vádoltak.

A helybeli P. Józsefet közel nyolc évvel ezelőtt választották meg a kézilabda klub elnökének, akinek aláírási és utalványozási jogköre volt. 2010. november 9-től a vádlott az egyik elnökségi taggal együtt rendelkezett a bankszámla felett, viszont csak a vádlott vette igénybe a mobil-aláírási szolgáltatást, amihez saját telefonszámát adta meg, továbbá a számlához tartozó bankkártya is nála volt. A most 72 éves férfi az egyesület bevételeivel önállóan gazdálkodott, a bankkártyával különböző összegeket vett fel. Mindemellett az egyesület javára történt készpénzes befizetéseket is ő kezelte.

Az ítélet szerint a csapat tagjai a vádlottól 2010-től 2013-ig költségtérítés címén összesen 6,3 millió forintot vettek fel, az edző 2012 novemberében 300 ezer forintot kapott. Az elsőfokú ítélet azt állapította meg, hogy büntetlen előéletű P. József 2010. augusztus 30. és 2013. május 29. között kezelte a házi pénztárat, ahonnan saját céljaira vett fel összegeket. Az új elnöknek 9,3 millió forinttal nem tudott elszámolni, ezt a summát a könyvelésben nem szerepeltette.

A vádlott tagadta a sikkasztás bűntettét. A nyomozáskor még úgy vallott, hogy az egyesület pénzéből közel hárommillió forintot vett el. A bíróságon így fogalmazott: “Lecsusszant pár tízezer forint.”. Később tagadta, hogy jogtalanul felvett pénzt. Viszont elismerte a számvitel rendjének megsértését. Elmondása szerint 2011 környékén, amikor nála voltak a könyvelni való iratok, azt ittas állapotban valahol elhagyta. Más alkalommal, amikor a könyvelőhöz ment, a Torna patakba ejtette a táskáját, amiben a dokumentumok eláztak, amik közel hárommilliós kiadásról szóltak.

A klub akkori edzője úgy vallott, hogy amikor a csapatot edzette közel egy évig, az egyesület 1,5 millióval tartozott neki. Mindig különböző kifogások merültek fel, miért nem kapja meg a pénzét, így például, hogy a szponzorok nem utaltak a klubnak.

Az egyik elnökségi tag arról beszélt, hogy addig nem ellenőrizték P. József munkáját, míg nem jelentkeztek a problémák, például a játékosok elmaradt járandóságukat tették szóvá.

A Veszprémi Törvényszéken zárult a per, ahol folytatólagosan elkövetett sikkasztás, valamint számvitel rendje megsértésének bűntette miatt P. Józsefet jogerősen egy év két hónap börtönbüntetésre ítélték, aminek a végrehajtását három évre felfüggesztették. Kötelezték a 3,9 milliós kár megfizetésére. A férfit öt évre eltiltották a civil szervezetek vezető tisztségétől.

(ma)

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply