Tehetséges ajkaiak: Tahin Ildikó

Városunkban, amióta emlékezünk mindig volt néptánc oktatás szakköri keretekben, tantervbe építve vagy kultúrházakban. Számtalan dicsőséget szereztek a néptáncosok Ajkának nemcsak hazánkban, de külföldön is. Mindig volt egy-egy kiemelkedő korosztály, amely emlékezetes marad.

A 2015-ös tanévtől ismét elindult egy ígéretes folyamat, amelynek az eredményeképpen egy felnövekvő generáció a csúcsokra juthat. Ennek a munkának a mozgató rugója Tahin Ildikó diplomás néptánc oktató, aki 25 éven keresztül aktívan táncolt. Kezdetben, a Mikes iskolában, majd 13 évesen az Ajka-Padragkút Táncegyüttesben. Ott, a változásokat is beleértve 2007-ig volt aktív tag. A táncolás mellett postaforgalmi ügyintézőnek tanult és a „C” kategóriás néptánc oktató végzettséget is megszerezte. Számtalan fesztivál és szóló táncverseny résztvevője volt, 2007-ben az országos döntőnek is részese lehetett, ami jelentős eredménynek számít. Közben a Magyar Táncművészeti Főiskola pozsonyi kihelyezett tagozatán diplomát szerzett kedvenc időtöltéséből, több országosan ismert táncos társaságában. A Magyarpolányi Alapfokú Művészetoktatási Intézményben már a főiskolai évei alatt néptánc oktató pedagógusként dolgozott. Közben Kapuváron egy művészeti iskolában a kisgyerekek tánc oktatásában szerzett tapasztalatokat, amelyeket napjainkba itt szülőhelyén tud kamatoztatni. Kis kitérő után 2015-től ismét a magyarpolányi iskola pedagógusa, de most már három csoportot oktat a Fekete-Vörösmarty iskolában, kettőt tanít Úrkúton és Tósokberénden, egyet Padragkúton. Így a nyolc csoportot két előképző és hat alaposztályban tanítja. Az előképző osztályokban népi játékokkal, alap tánclépésekkel kedvelteti meg a kicsikkel a néptáncot. Harmadik osztálytól már elméletet is tanít, sőt a néptánc komolyabb lépéseire, közösségben táncolás rejtelmeibe is bevezeti a gyerekeket. Elkezdett munkájában támogatja a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Ajkai Tankerülete.

gyj_tahin ildi 2307–  Lemorzsolódás nincs az iskolában, de év közben többen is jelentkeznek. Terveink között szerepel nyári tábor indítása, ahol kötetlenebb formában ismerkednek a kézművességgel, népi sportjátékokkal, népi játékokkal a gyerekek. Természetesen a tánc a központi helyen szerepel, de majd kirándulunk is. A tábor nem titkolt célja, hogy a gyerekeket megtartsuk és egy másfajta életformát mutassunk nekik – tájékoztatott Tahin Ildikó. Ezt követően a terveikről beszélt. Négy éves továbbképzőt indítanának, ahol a középiskolás diákok vennének részt és segítenék a beintegrálódást az ajkai felnőtt együttesbe. A közeljövő tervei között a nagyobb létszámú csoportok létrehozása lenne a cél, 20-20 fővel. Ehhez kedvet szerezhetnek a májusi záró műsor megtekintésével az érdeklődő szülők és gyerekek. Ildikó szándékozik egy alapítványt létrehozni, amely lehetővé tenné, hogy a városban a gyerekeknek egy szakmai központot hozzanak létre, továbbá így lehetőség nyílik majd pályázatokat benyújtani és támogatókat nyerni. Versenyeken, fesztiválokon is szeretnének fellépni, mivel az ott szerzett sikerélmény sokat jelent a gyerekek számára a jövőben. Örömmel venné, ha a régi táncosok segítenék tervei megvalósítását.

gyj_tahin ildi 2367– Táncosainknak a kitartó munka mellett megfelelő öltözetre is szükségük van. Ehhez a mozgásformához hozzátartozik a népi viselet, amely elég drága a kiegészítőkkel együtt. Így az anyagokat folyamatosan szerezzük be és a szülők aktív közreműködésével megvarrjuk. Eddig 35 ruhát készítettünk el, de jelenleg 101 ruhára van szükségünk, ahhoz, hogy a táncokat megfelelő viseletben tudják előadni a gyerekek.  Örvendetes, hogy a szülők segítségére számíthatunk – beszélt a háttérről Tahin Ildikó.

A város lakói mindig szívesen látogatják azokat a rendezvényeket, ahol a kicsik táncolnak.  A modern táncokban ez hétről hétre élményt nyújt számukra. Talán a felnövekvő néptáncosokat is egyre gyakrabban lehet majd látni.

Cs.B.É.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply