Tiéd a gyár, magadnak lopod: A kommunista diktatúra áldozataira emlékeztek

Minden év február 25-én emlékeznek meg a kommunizmus áldozatairól. A Hit Gyülekezete szervezésében, a Szabad Egyetemen ezúttal Pécsi Tibor történész tartott egy közel kétórás előadást, melynek címként Karl Marx és Friedrich Engels közös kommunista kiáltványának legtöbbet idézett jelmondatát adta. Világ proletárjai, egyesüljetek!


Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozata alapján február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánították. Ezzel Közép- és Kelet-Európában elsőként Magyarország döntött úgy, hogy legyen ilyen emléknap. Ilyenkor felidézik mindazok emlékét, akik az erőszakrendszer áldozataivá váltak, akiket a kommunista rezsim meghurcolt, megalázott. Magyarországon is százezrek vesztették életüket, és ennél is többen voltak azok, akiket a diktatúra hétköznapi valósága testileg és lelkileg megnyomorított.

Azért ezt a napot választották, mert 1947. február 25-én tartóztatták le jogellenesen, és hurcolták el a Szovjetunióba Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát, akit országgyűlési képviselőként mentelmi jog védett. Ez volt az első lépés Magyarországon a totális egypárti diktatúra kiépítése felé, amely a kommunistáktól még távolságot tartó erők megfélemlítésével, az FKGP feldarabolásával járt, és megnyitotta az utat Nagy Ferenc miniszterelnök májusi eltávolítása előtt. A szovjetellenes kémkedéssel és ellenkormány alakításával megvádolt Kovács Bélát 1951-ig magyarországi és ausztriai börtönökben őrizték, majd 1952-ben a Szovjetunióba vitték. Itt bírósági tárgyalás nélkül 25 év kényszermunkára ítélték. Közel egy évtizedet töltött börtönökben és munkatáborokban. Szabadságát csak 1956 áprilisában nyerte vissza.

Pécsi Tibor az előadását több részre tagolta fel. Beszélt a kommunista ideológiáról, Magyarország szovjetizálásáról. Zárásként azt elemezte, hogy épül-e ma is a kommunista világbirodalom. A kérés azért is aktuális, mert a közönség egy része a múlt boncolgatása közben párhuzamot vélt látni a múltbéli kommunizmus szellemisége és a jelen élet gazdasági, politikai, és társadalmi helyzete között.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply