Több mint 1 milliárd forinttal csökkent Ajka bevétele

A koronavírus-járványról, annak gazdasági hatásairól, valamint a faültetésről beszélt az október 2-án, a Városházán tartott sajtótájékoztatóján Schwartz Béla polgármester.
A koronavírus-járvány második hullámában vagyunk, szeptember 7-től a lakosság egészségének a megóvása érdekében szigorításokat vezettek be. A közintézményekbe belépők testhőmérsékletét érintés nélküli hőmérővel mérik a bejáratnál. A maszk használata és az emberek közti előírt távolság megtartása már korábban is kötelező volt. A kormány októbertől az oktatási intézményekbe belépők testhőmérsékletének mérését is elrendelte. A bölcsődében jelenleg még nem történt intézkedés, de az eszközök beszerzése folyamatban van és várhatóan a közeli napokban ott is bevezetik azt.
A polgármester felhívta a figyelmet a rendszeres kézfertőtlenítésre, a maszk használatára, a távolságtartásra, kérte mindazokat, akik elbagatellizálják a problémát, hogy sürgősen változtassanak az álláspontjukon, hiszen mindannyiunk érdeke, hogy minél kisebb egészségkárosodással vészeljük át ezt a helyzetet.
A Magyar Imre Kórház egyike az ország 8 kijelölt járványkórházának, az Észak-Dunántúl összes betegét itt látják el. Ez nagy feladatot jelent az ott dolgozóknak, ugyanis a más problémával jelentkező járó- és fekvőbetegeket is el kell látniuk. A koronavírusos betegek számára a korábbi fertőző osztály területén 82 ágyat jelöltek ki, amelynek a kihasználtsága 70-75 százalékos.
Október 2-án 39 fő volt a városban hatósági karanténban, 6 fő tesztje volt pozitív.
A lakosság részéről a bevásárlásra és ügyek intézésében való segítségnyújtásra nincs különösebb igény, maszkot sem sokan kértek, a város készlete megfelelő, akinek szüksége van arra, a szociális gondozó központ telephelyén igényelhet.
A polgármester újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a hivatalos szervektől ismét nem érkezik tájékoztatás arról, hogy járványügyileg mi a helyzet, vagy mi várható, ami információval rendelkezik, azt ő maga gyűjti be az illetékesektől. A testhőmérséklet-mérés az ajkai iskolákban nem okozott fennakadást.
A polgármester, az alpolgármester, a címzetes főjegyző és a titkárságvezető hatósági karanténban volt. A polgármester elmondta, akkor telefonon és emailben tartotta munkatársaival a kapcsolatot, 2 dolgot sikerült így elintézni, amire különben kevesebb idő jutott volna.
– Szeretem a munkámat, szeretek dolgozni, nem jó dolog a lakásba bezárva lenni, mert ezt így éli meg az ember – tette hozzá Schwartz Béla.
A mintavételről elmondta, hogy pozitívak a tapasztalatai, vasárnap vették le az első mintát, kedden már meg is tudta az eredményt, a másodiknál is két nap alatt kiderült, hogy negatív. A mentőállomás dolgozói vették le a mintát, akik készségesek, udvariasak és gyorsak voltak.
A közterület-felügyelet elindult, de a forráselvonás miatt csökkentett létszámmal. A teljes kiépítés jövőre várható.
A járványhelyzet a gazdasági életre is kihatott, a mutatók jelentősen romlottak. A kormány az első félévben elvonta az önkormányzatoktól a gépjárműadó fedezetét, a parkolási bevételek egy részét és módosította a szolidaritási hozzájárulási adót, ami Ajkának az idén 150 millió forintos hiányt jelentett.  Az adók befizetésének határideje után kiderült, hogy a város idei évi bevétele 1 milliárd 230 millió forinttal kevesebb a tervezetthez képest. 
Az iparűzési adóból befolyt összeg 70 százaléka a tervezettnek. Ez nem csak ajkai probléma, mindenütt csökkentek a bevételek,  annak függvényében, hogy a gazdasági társaságok milyen ágazatban tevékenykednek. A mélypont nem az idei év, mert most a 2019-es bevételek  után kell fizetni, hanem a 2021-es, amikor a 2020-as eredmények határozzák meg a befizetett összeget. A bevételek csökkenése mellett a járványhelyzetben a védekezés több 10 millió forint kiadást is jelentett.
A város ezért korlátozásokat kénytelen hozni. A költségvetési főösszeg csökkenése miatt a működési kiadásokból 440 millió, a fejlesztésiből 630 millió forintot vettek vissza.
A kisebb sportegyesületek és a nyugdíjas klubok számára nem írják ki a támogatásra a pályázatot, a kiemelt sportegyesületek támogatását 60 százalékkal, a kulturális és közművelődési egyesületekét 50 százalékkal  csökkentik. Az önkormányzati intézmények kiadásaiból 5-8 százalékot faragnak le.
A Sportváros Kft. költségvetésének 50 százalékát elvonják, ami 260 millió forint kiesést jelent. A költségvetési intézmények vezetői mindezt megértéssel fogadták.
Több fejlesztést a következő évekre halasztanak. Több padragi, a Csingeri és a Tálas utca felújítását a jövő évre halasztják, a Torna-patak átépítése 3 évet tolódik, a fiatalok számára tervezett Csigaházat, amelynek elkezdését a mostani ciklusra tervezték, 2024 utánra halasztják. A folyamatban levő beruházások nem állnak le, az ütem sem változik, például a Táncsics utca szennyvízelvezetése és a 4 út költsége megközelíti a 300 millió forintot, a Sport utcai főgyűjtő korszerűsítése is zajlik, és már az előző években is sokat tettek az árvíz és a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű esővíz által okozott problémák enyhítésére. A Spar melletti területen az út mindkét oldalán 2 párhuzamos vezeték fut, a következő hetekben még dolgoznak az utak mentén. A jégcsarnok műszaki átadása október végére várható, remélik, novemberben birtokba vehetik azt a sportolók.
A létszámcsökkentést sem kerülhetik el, 10 százalékos leépítést terveznek célzottan, nem mindenütt, de a polgármesteri hivatalt érinteni fogja. Jó hír, hogy a gazdasági társaságok visszaálltak a teljes munkaidős foglalkoztatásra, és csökkent a munkanélküliek száma.
A sajtótájékoztató harmadik napirendi pontja a faültetés volt. Hauser Roland és felesége tavaly a házassági évfordulójuk alkalmából közterületre fát ültettek, amellyel létrejött az Ajkaiként ha megteheted ültess egy fát mozgalom, ugyanis példájukat látva többen jelezték, ők is szeretnének részt venni. Korábban az újszülötteknek többnyire játszóterek környékén ültetett fát a város. A programban a kijelölt 15 helyszínre több, mint 400 fát lehet ültetni, az illetékes munkatárssal történt egyeztetést követően. A város csak indokolt esetben vág ki fát akkor, ha nincs más megoldás, de ültetnek is azok helyett. Tavaly 17 fát vágtak ki és 41 újat ültettek, az idén lényegesen jobb lesz az arány.
Újságírói kérdésre a polgármester elmondta, a hitelfelvételnél a kormány engedélyére várnak, a bankkal már tárgyaltak, a pénzből, amelyet az önkormányzatnak kell visszafizetnie, a magas beépítésű lakóépületek felújítását, energetikai korszerűsítését támogatják úgy, hogy a költségek 50 százalékát a város adja támogatásként. Az országban egyedülálló program nem presztízsberuházás, hanem a lakók érdekét szolgálja.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply