Tücsöklakodalom a magyarpolányi Pajtaszínházban

Fotó: Magyarpolány FB

A magyarpolányi óvodásokat és kisiskolásokat, valamint a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ munkatársait várták a Pajtaszínházba szeptember 18-án pénteken délelőtt, ahol a Tücsöklakodalom elevenedett meg a színpadon a Tücsökzenekar közreműködésével, ahol a tücsökvőfély és a tücsöknyoszolyólány voltak a mesélői az eseményeknek.

Az egy órás interaktív gyermekkoncert a néphagyományoknak megfelelő esküvői szertartásokat is felelevenítette, ahol bizony illett meghívni a lakodalomba a falu apraja-nagyját, és ízletes falatok mellett ízes rigmusokkal is szórakoztatták az ünneplő sokaságot.

Az idén 37 éves Ghymes együttes egyik alapítója, a Kossuth-díjas Szarka Gyula zenész, zeneszerző hosszú évek óta foglalkozik gyerekeknek szánt népdalfeldolgozásokkal, és rendszeresen ad koncerteket kifejezetten gyerekeknek, családoknak. Műsoraiban megismerteti a magyar népzene alapjait, és a közös éneklések alkalmával olyan élményt ad gyermekeknek, hogy azok számára könnyebbé és élvezetesebbé válik befogadni és megszeretni a magyar népdalkincset. Így később is lesz igényük az éneklésre, dalok hallgatására, vagy a zenélésre.

Ez történik ebben az előadásban is, ahol olyan klasszikusnak számító dalok csendültek fel, mint az „Egyszer egy királyfi”, „Virágéknál ég a világ” vagy éppen a „Sej-haj, denevér, / Bennünk van a kutyavér”. Az előadás összeállítása egy együttgondolkodás eredménye a soproni Petőfi Színház rendezőjével Pataki Andrással és az előadás megvalósításában a színház művészei is közreműködnek, a tücsökvőfély Papp Attila és a tücsöknyoszolyólány Molnár Anikó. Mindketten a lakodalom előkészületeivel vannak elfoglalva, készülődés közben pedig megemlítenek és eljátszanak számos népszokást az esküvővel kapcsolatosan, ahol a juhásztól bárányt kell kérni, hogy jól lakhasson a násznép. Ahogy a dal szól: „Egyetek, igyatok, nagy begyet rakjatok, hogyha hazamentek, ne panaszkodjatok”. Az előadás mellett a tücsöklakodalom dalai az idén lemezen is megjelentek.

„A mese korhatár nélküli. Ha gyerekként találkozunk vele egész életünket végig kíséri. Olyan ez mint a népdal, mára már számtalan zenei irányzat alakult ki belőle. A meséből pedig megszületett a dráma, a színház és a költészet. És megtörténik a nagy varázslat, mert a mesében mindig a jóké, a bátraké a szerencse, a gonosz pedig elnyeri méltó büntetését. Szerintem mindannyian erre vágyunk.”– mondta Szarka Gyula a lemezről.

A messze földön híres Tücsökzenekar, Szarka Gyula (gitár, ének), Jelasity Péter (szaxofon, furulya), Nagy Szabolcs (billentyűs hangszerek, vokál), Varjú Attila (ütőhangszerek) felállásban ezen a délelőttön olyan maradandó élményt nyújtott a gyerekeknek, óvónéniknek, tanító néniknek, és a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ munkatársainak- akik egy közeli meghívás reményében tekintették meg az előadást- melynek bizonyosan állíthatom egész napos dúdolgatás lett az eredménye. „Zimme- zumm, zimme- zumm, rece- fice bumm, bumm, bumm.” Ugye mondtam….

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply