Újabb beruházás a katolikus iskolában

Tósokberénd ismét gazdagodik egy új épülettel, pontosabban: gyarapodik a Szent István Király Római Katolikus Általános Iskola épületeinek a sora. Amióta 2012-ben a Veszprémi Érsekség, mint fenntartó átvette az intézményt, elkészült az alsósok épülete, a főépület, a tornacsarnok és most egy új ebédlővel bővül az iskola.

Az egykori ajkai II. számú Állami Általános Iskola a hatvanas években két tantermes úgynevezett politechnika épülettel gyarapodott, amely felett mostanra eljárt az idő, így két lehetőség közül kellett választani: felújítás, vagy lebontás? Ugyanakkor a napjainkig használt több, mint hatvan éves ebédlő is már kicsinek és elavultnak bizonyult, ennek okán az összehangolt tervezés eredményeként a lebontás mellett döntöttek és egy impozáns, minden igényt kielégítő kantint terveztek az egykori politechnika teremnek és könyvtárnak helyet adó épületben.

– Az új épület a Veszprémi Érsekség finanszírozásában valósul meg 250 millió forintból. A Hornyák Attila tervezte, közel 300 négyzetméteres ebédlőegység összekapcsolódik a főépülettel. A kerengőn keresztül lehet bejutni az étkező folyosójára, ahol a vizesblokkok érintésével tárul a szemlélődő elé a 100 gyermek befogadására alkalmas, közel 120 négyzetméter nagyságú attraktív helyiség, amelynek egyedi tetőszerkezete tágítja a teret.

A spirituális jellegen túl praktikus is, hiszen a megszokott ebédlői szagok és illatok mérséklődhetnek benne. A tervezés minden apró részlete az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat előírásai szerint folyt, számos kiszolgáló egység beépítésével. Az Sz-L Bau Építőipari és Kereskedelmi Kft. végzi a kivitelezési munkákat. Várhatóan ez év júliusában adják át az üzemeltetőnek az épületet – örömest tájékoztatta lapunkat Rieder András igazgató.

A beruházás feladatai között előírás, hogy az új épület elkészülésével egy időben le kell bontani a régi ebédlőt. Tegyünk egy kis történelmi áttekintést, hogy mit is kell lebontani?

A tósokberéndiek nagy részéhez hozzánőtt az 1936-ban megépült református iskola épülete, amelyben csupán tizenkét évig tanították a betűvetésre a református tanulókat, ugyanis 1945 után megszüntették az egyházi iskolákat, így a református gyerekek is az akkor felépült új állami általános iskolába jártak. Az épület 1948-tól az óvodáskorú apróságokat fogadta. Időközben, a Ratkó-korszak és a Bányásztelep megépítésének következtében megnövekedett gyerekek létszámának köszönhetően 1960-ra bővítették az óvodát. Két csoportnak, konyhának és kiszolgáló egységeknek adtak helyet, ahova 1980-ig hordták a szülők a gyerekeket, addigra ugyanis elkészült a bányásztelepi korszerű óvoda. Az így megüresedett épületet visszaadták az egyháznak, majd az önkormányzat közreműködésével, a református hitközség imaházat épített a templom mellett, az üres épület első részében pedig a Regös Nyugdíjas Klub kapott helyet 2012-ig. Az udvar felőli épületrészben az iskola tanulóinak az étkeztetése folyt egészen napjainkig. Nyáron, ahogy elkészül, az új ebédlő ezt az egységet fogják lebontani, az eredetileg református iskolának készült épület megmarad.

Így az iskola átépítése, korszerűsítése hamarosan befejeződik és jöhet az újabb kihívás a katolikus óvoda felépítése, amelynek a tervezése már folyamatban van.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply