Varázslatos Adventi koncert a Mendelssohn Kamarazenekarral

Két év kényszerszünet után december 17-én ismét Gyertyafényes Adventi Várakozásra gyűltek össze a komolyzene kedvelői, hogy meghallgassák a méltán híres veszprémi Mendelssohn Kamarazenekart. Az Ajka Város Önkormányzatának támogatásával létrejött, több mint két évtizedes múltra visszatekintő koncertsorozat az elmúlt években a Bánki Donát iskola aulájában valósult meg. Az idei évben a Nagy László Városi Művelődési Központ színházterme fogadta be a hangversenyt. A gondos szervezésnek és az aprólékos előkészítő munkálatoknak köszönhetően az új helyen is megszületett az a varázslatos hangulat, ami az év legszebb ünnepének közeledtét jelzi.

„Advent: a várakozás megszentelése. Rokona annak a gyönyörű gondolatnak, hogy meg kell tanulnunk vágyakozni az után, ami a miénk” – nyitotta meg Pilinszky János soraival a koncertet Bábics Valéria, a művelődési központ igazgatója, majd Dorner László köszöntötte a megjelenteket. Városunk alpolgármestere ünnepi beszédében kitért a kezdetekre. Elmondta, a kétezres évek elején Zsigmond László (az Ajkai Városszépítő Egyesület elnöke) és Üveges Sándor (újságíró) álmodta meg a gyertyafényes koncertsorozatot. Sajnos ők már nem lehetnek közöttünk, de amit létrehoztak, az tovább él a zenét szerető emberek lelkében.

Az 1985-ben Kováts Péter hegedűművész irányításával megalakult Mendelssohn Kamarazenekar kiválóan képzett muzsikusokból áll, akik ugyan a komolyzene mellett kötelezték el magukat, de azért szívesen kirándulnak más műfajokba is. Az együttes repertoárja a barokk zenétől a klasszikán át a xx. század legjelentősebb művein keresztül a kortárs zenéig terjed, minden zenetörténeti kort felölel. Magas fokú művészi tevékenységük, zenei nyitottságuk, kreativitásuk okán számos hazai és külföldi muzsikussal koncerteztek az eltelt közel harminc év alatt. Ennek ellenére – vagy talán épp ezért – a pandémia időszakát leszámítva Ajkára minden évben eljöttek, hogy még szebbé és meghittebbé tegyék muzsikájukkal a karácsonyt megelőző időszakot.

Mindig változatos műsor összeállítással készültek ajkai koncertjükre. Mindazok, akik az ismerős, megszokott karácsonyi muzsikát szeretik egy-egy ilyen hangversenyen meghallgatni, azok számára bizonyára öröm volt Corelli: „Karácsonyi” concerto grosso című műve, amely nélkül nagyon nehéz elképzelni egy adventi koncertet. Emellett, akik minél több új művet szerettek volna meghallgatni, azoknak sem kellett csalódniuk. Hiszen ezen az estén a koncert két külön álló részében olyan művek is szerepeltek a programban, amik most először csendültek fel városunk közönsége előtt. Így kapott helyet a műsorban többek között Ljadov: Dicsőítés, vagy Rimszkij –Korszakov Örvendezés című műve is. Természetesen a zenekar névadójának egyik népszerű műve, a h-moll szimfonia is helyet kapott a műsorban, a közönség nagy örömére. Külön érdekessége volt a koncertnek a xx. századi angol zeneszerző: Benjamin Britten: Simple Symphony című darabja, ahol a második tételben pizzicato játékmódban szólalt meg a zenekar. Az egész tételben végig vonó helyett az ujjaikkal pengették a hangszerek húrjait a zenészek, ami különleges egyéni karaktert kölcsönzött az előadásnak. A darab további érdekessége, hogy a zeneszerző saját bevallása szerint olyan zenei vázlatokat használt föl benne, melyeket egészen fiatalon, 9 és 12 éves kora között írt.

A több évtizedes közös munka eredményeképp ez a zenekar karmester nélkül is tökéletesen tud játszani, tudtuk meg Kováts Pétertől. Ha nincs karmester, akkor a zenészek nem hagyatkozhatnak a szemükre, ilyenkor mindent a fül irányít. A levegővételből, a mozdulatokból is érzik egymást, amihez szükség van a rendszeres, sok – sok órát felölelő gyakorlásra. A zenekari próbák nagyon fontosak, de emellett fontos az intuíció is, hiszen a koncertek alatt is jönnek plusz ötletek, amikkel gazdagodik az előadás. A kamarazene egy nagyon izgalmas és szép társasjáték. Az együttes tagjai ugyan olyan lelkiismeretes alapoznak, dolgoznak, mint tíz vagy húsz évvel ezelőtt. Ez biztosítja azt a hangzást és színvonalat, amit a Mendelssohn Kamarazenekar képvisel. Munkásságágukat 2010-ben Bartók -Pásztory díjjal ismerték el. Ezt a díjat Bartók Béla özvegye, Pásztory Ditta alapította. Olyan kimagasló művészeti tevékenységet végző hazai zeneszerzőknek, zenei előadóművészeknek, valamint zenei együtteseknek adják át, akik munkásságukkal jelentősen hozzájárultak a hazai zenei élet fejlődéséhez, a bartóki szellemiség megőrzéséhez.

Mindazok, akik a lelki feltöltődés és a gyönyörű muzsika kedvéért vettek részt ezen a hangversenyen, elégedetten és boldogan mehettek haza. Egy varázslatost koncertnek lehettek szem- és fültanúi.

NéNo

Fotó: Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply