Végre, felsőoktatás!

Hosszú volt az út, ami most izgalmas állomásához érkezett. A decemberi együttműködési megállapodást követően május 6-án várostörténeti szempontból is jelentős eseményre került sor Ajkán. Ekkor adták át ugyanis a város vezetői a Pannon Egyetemnek a felújított Kaszinó épületét. Jellemző a mai időkre, hogy az Okosház néven indult beruházás célja és funkciója jelentősen módosult az utóbbi hónapokban, mint ahogyan Ajkának is újra és újra át kell értékelnie korábbi elképzeléseit – főleg a gazdasági környezet és a kormányzati elképzelések módosulásai miatt. A cél azonban nem változott: a város vezetői szeretnék, ha egyre több képzett, a napi kihívásoknak mindig megfelelő polgára lenne Ajkának.

Ezúttal Schwartz Béla, a város polgármestere volt az Ajka TV Szemtől szembe című műsorának vendége. A polgármesterrel átvettük az egyetemi várossá váláshoz vezető utat, ami igazság szerint még mindig nem ért véget, hiszen számos a tennivaló, ami a két, egyezményt aláíró fél, a Pannon Egyetem és a város előtt áll.

Veszprém-Győr-Miskolc, majd újra Veszprém volt a tárgyalások sorrendje, ami végül sikerre vezetett. Két projekt ért össze a célegyenesben: a Kaszinó felújítása és az egyetemmel kötött egyezmény. Az igazi „studentboom”, azaz amikor valóban élővé válhat a kampusz, igazából jövő szeptemberre várható.

Közben fejlődik a város – már ha a kormány hagyja. Tovább tart a költségvetésen a központi vezetés által ütött lyukak tömködése, aminek következtében a város „unortodox” megoldásokra kényszerül, ott is vállalkozik, ahol eddig ez nem volt jellemző. Az a bizonyos mélyrepülés a polgármester szerint már elérte a földszintet, sőt a pincefödémet is áttörte, csak remélni lehet, hogy előbb utóbb sikerül majd átstartolni.

– Szerintem az önkormányzatok gazdálkodása már az egész országban a mélyponton van – vetítette előre a szomorú jövőt a város első embere. – „Jó” volt látni, hogy a járvány alatt jó néhány feladatot az önkormányzatok nyakába varrt a kormány, mivel önállóan sem maszkokról, sem szűrésekről, sem a szociális ellátásról nem gondoskodtak, ezeket mind otthagyták az önkormányzatoknál, de forrást nem biztosítottak mellé. A kormány a gazdaság beindítására koncentrált, ami – látjuk – „sikerült” is neki, mivel most húsz százalék felett van az infláció.

Mikor a helyzet jó oldalát firtattuk, a polgármester elgondolkodva mondta, hogy biztosan van ilyen is, mint ahogyan a home office-nak van. De a lényeg, hogy már szabadabban élhetünk, ami egy „isten adta dolog”.

Ilyen körülmények között sikerült két nagy parkolót – a hotel és a városháza előtti teret – felújítani, mindegyik százmillió forint feletti tétel volt. De a város továbbviszi a lakóházak rekonstrukcióját, aminek leglátványosabb darabja a városközpontban található sávház. Itt a több mint háromszáz milliós beruházás felét biztosítja az önkormányzat, másik felét viszont a lakók, a tulajdonosok adják össze, le a kalappal előttük. Sajnos ugyanez nem jellemző az ottani vállalkozókra, akik inkább feljelentik az önkormányzatot, mert szerintük valószínűleg „feljelentés nélkül nincs élet”.

Jók a tapasztalatok viszont a központilag elengedett egy százalék iparűzési adó befizetésével kapcsolatban, mivel a „kedvezményezett” kis- és közepes vállalkozásokat – több száz levél és telefon árán – a város vezetői rá tudták venni, hogy mégiscsak segítsenek befoltozni a büdzsén keletkezett réseket.

A belvárosba tervezett gyorsétterem – aminek az építkezése már elkezdődött – együtt jár azzal is, hogy bizonyos szobrok új helyre kerülnek, vagy egy új nyilvánosságot kapnak. A Gea szobor (R. Kiss Lenke alkotása) már a Városligetben várja látogatóit, de a sor folytatódik tovább – tudtuk meg Schwartz Bélától, aki a városi Minőség Tanácsra támaszkodva alakítja ki véleményét. A jelszó a nyíltság, ami nem csak képletesen értendő, hanem úgy is, hogy egy tér látványát ne gátolják sövénysorok sem.

– Lehet, hogy sokan megszokták már a Gea szobrot a korábbi helyén, de az élet állandó változásokból áll. Egy McDonald’s éttermet pedig – ami szinte hozzá tartozik a modern élethez – kár lett volna kihagyni az állandóság jegyében. – A „Föld anyjának” pedig egy olyan miliőben kell lennie, amiről nem csak a szobor jut eszembe, hanem miden, ami a Föld születésével és létezésével kapcsolatos. Ennek a hangulatnak a megteremtéséhez – valljuk be – a régi helyén nem sok esély kínálkozott.

Várható még, hogy a Sport utca-Petőfi utca-Gyár utca körforgalomba kerül az az egykori Videotonnál álló szobor, ami egy munkásnőt ábrázol, táskarádióval a kezében. (Modellje még él.) Tökéletesen alkalmasnak tűnik a környék sajátosságaihoz illő „retro” hangulat megidézésére.

Ugyancsak útra kelhet mostani helyéről az 1987-ben átadott Városépítő szobra, aminek áthelyezéséhez az alkotó örökösei örömmel hozzájárultak. Ez annak idején a Kossuth utca és a Fő utca (akkor Tanácsköztársaság utca) sarkán kapott helyet, ami akkoriban a város határát jelentette. Most a jelenlegi és az épülő új város határára kerülne, a Tesco előtti körforgalom közepére. (Ezzel kapcsolatban Csabai Tibornak, a Minőség Tanács művészeti tanácsadójának vannak kétségei, szerinte nem méltó a környezet a szoborhoz és az utak találkozásának aszimmetriája sem támasztja alá az új hely kiszemelését, de erről még nem született végleges döntés. – L. S.)

Végezetül megkérdeztük, „okos lesz-e az Okosház”, ami ma már Ajka Kampusz, de akár tovább is fejleszthető.

Kérdésünkre a polgármester úgy reagált, hogy szétfeszítené a jelenlegi interjú kereteit, ha erről részletesen szeretnénk beszélni. De érdemben is válaszolt.

– Nekünk az a kötelességünk, hogy valóban okos ház legyen, de nem csak az Ajka Kampusz, hanem a város is. Kötelességünk, hogy az itt élők életmódjával is foglalkozzunk. Célszerű lenne, ha még több fiatal és idős ember szerezne középiskolai végzettséget. Nem beszélve az egyetemi végzettségről. Tehát nem vagyunk megelégedve a jelenlegi helyzetünkkel. Nem csak a dolgozók általános- és középiskolájára, hanem ennél föntebbi szintekre is gondolunk, amikor azt hangsúlyozzuk, hogy valamennyiünknek tanulni kell. Többet kell tudni. Nyelveket kell tudni. (A polgármester éppen angolul tanul. – L. S.) Már nem elég az, ami harminc évvel ezelőtt az volt. Szeretném arra biztatni a város közösségét, hogy nekünk is többet kell tudni, és magunkkal is többet kell foglalkozni. Olvasni is többet kell, tudni kell kezelni az információkat. Követni kell a pénzügyi technikák fejlődését. Ha valaki nem tud bankkártyával fizetni, vagy egy e-mailt nem tud elküldeni, az komoly bajba kerülhet manapság. Segítenünk kell azoknak, akik ezt nem tudják még megoldani. Akkor nem csak okos házról beszélünk majd, hanem arról, hogy Ajka egy okos város lesz. Most is okos, csak nem akarunk elmaradni. Legyünk még okosabbak!

Ennyi fért az interjúba, de folytatjuk.

Lékó Sándor

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply