Vetőmaggal, tanácsadással is segítik a Bolgárkert termelőit

Fotó: Kovács Tibor

Környezettudatosság, vegyszermentes termelés, egymást segítő közösség, ezt nyújtja a bolgárkerti termelés. A város önkormányzata által 3 éve indított program népszerűségének többek között ez a titka.

Az idén már 15 termelő gazdálkodik a Bolgárkertben. Az idén újként csatlakozott 5 család. Ők ismerőseiktől hallottak a lehetőségről, vonzó volt számukra az, hogy tudják, mi kerül az asztalra, egészségesen táplálkozhatnak, tavasztól őszig van elfoglaltságuk és a jó levegőn, a szabadban tevékenykedhetnek. A föld használói magyar palántát, vetőmagokat ültetnek, a kert korábbi terméséből a legjobb magvakat és a vetőburgonyát eltették, az idén szétosztják a termelők között.

Fotó: Kovács Tibor

Az egykori Videoton pálya területén kialakított közösségi kertben a termelők térítésmentesen  használhatják a földterületet, biztosított a locsolás, az alkalmazottak szaktanácsadással és jó minőségű vetőmagokkal segítenek. Kovács Tibor gondnoktól megtudtuk, hogy tavaly a betakarítást követően elvégezték a mélyszántást, tavasszal előkészítették a talajt, majd március elején, amikor az időjárás már lehetővé tette, a termelők kezdték az ágyások előkészítését, az ültetést. A hagymások és a zöldségfélék már a földben vannak. Amiből lehet beszereztek korai és késői termésűeket, a céljuk, hogy minél tovább tudjanak primőrt fogyasztani, ne kelljen tartósítani és elkerüljék, hogy egyszerre legyen a dömping, hiszen nem akarják, hogy bármi kárba vesszen. A termelők a termés tíz százalékát felajánlják a Ajkai Család- és Gyermekjóléti Központnak, onnan a rászorulókhoz kerül természetbeni juttatásként.

Fotó:Kovács Tibor

A Bolgárkert munkatársai segítenek a begyűjtésben és az eljuttatásban, valamint ők is termelnek közösségi célra,  gyógynövényeket bemutatásra és kóstoltatásra. Az idén tervezik a gyógynövényes repertoár bővítését. Kérésre rendezvényeken vállalják a gyógynövények bemutatását és a gyógyteák kóstoltatását. A 3 hektáros területen elvégzik a gépi munkát, a fűnyírást, a karbantartást. A termelők 5000 négyzetméteren gazdálkodnak. A termelés vegyszermentesen folyik, ezért rendszeresen van feladat, gyomirtás, kapálás, locsolás.

A Molnár Gábor Műhely Alapítvány az egyetlen közösségi termelő az idén, ők a kezdetektől művelnek területet, a többiek családi keretben dolgoznak. A termelés a járványveszély idején is folyhat, a mezőgazdaságban fontos, hogy betartsák az ültetés idejét, a nagy területen pedig könnyű megtartani a megfelelő távolságot.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply