Vigyázat, kullancsveszély!

A kullancsirtás elmaradása és az enyhe telek miatt máris igen sok kullanccsal találkozhatunk, és nemcsak az erdőkben. Szerencsére Ajkán nem jelentkeztek többen az utóbbi időben kullancscsípés miatt a kórház ambulanciáján, tudtuk meg dr. Pollák Éva gyermekgyógyásztól, és Lyme-kóros beteget sem regisztráltak.

A kullancsok által terjesztett legismertebb és legveszélyesebb betegség ugyanis a Lyme-kór, valamint a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás. Az említett betegségekért felelős kórokozókat a kullancs csípésével kaphatjuk meg. A bőrünkbe kapaszkodó kullancsokat minél előbb el kell távolítani, lehetőleg csipesszel. Kivételekor sohase használjunk kenőcsöt, alkoholt, vagy más, a kullancsot károsító anyagot. Arra, hogy Lyme-kór baktériuma belénk kerüljön, a kullancs bőrbe rögzülésétől számítva 48-72 óra elteltével van esély.

– Honnan lehet tudni, hogy fertőzést kaptunk, mikor kell ennek gyanújával orvoshoz fordulni? – kérdeztük meg a főorvos asszonytól.

– Forduljuk orvoshoz, ha a csípés területén bőrpír alakul ki, majd kokárda alakú, szélén vörösebb, középen fehér kiütés jelentkezik, amely spontán eltűnik, de néhány hét alatt a test bármely részén újra kialakulhat. A betegséget baktérium okozza, antibiotikus kezelésre rendbe jön – mondta a doktornő.

A kullancsok elleni védelem leghatékonyabb megoldása azonban a megelőzés. Ha erdőbe, vagy kirándulni megyünk, fontos a zárt ruházat és a különböző kullancsriasztó spray-k, kenőcsök használata. Védőoltás csak a vírus okozta agyvelő- és agyhártya-gyulladásra van, amit a háziorvostól kell kérni. Az oltás két éves kor fölött bárkinek beadható. Minél idősebb korban következik be a megbetegedés, annál súlyosabb lefolyású, így az idősek számára különösen ajánlott a védettség, amelynek folyamatos fenntartásához háromévenként emlékeztető oltásra van szükség.

Ne felejtkezzünk el házi kedvencünk védelméről sem! A kullancs által terjesztett fertőző betegségek közül igen gyakori nálunk a Babesiosis, ami inkább a kutyákat fertőzi – tudtuk meg dr. Szinesi András állatorvostól. Ez ellen sajnos védőoltás nincs. Fontos itt is a megelőzés. A kereskedelemben nagyon sok nyakörv, csepp kapható, ami nem elég hatékony a kialakult rezisztencia miatt. Érdemes tehát ezeket az állatorvosoknál beszerezni, és ha már ott vagyunk, Lyme-kór ellen védőoltást is kérni kis kedvencünknek. A macskákat nagyon nem fertőzi a kullancs de érdemes őket is védeni mert a szőrükön könnyen behozhatják a lakásba potyautasként a kullancsot. Ami jó hír a végére, hogy állatról emberre közvetlenül nem terjed a betegség, csak a kullancs csípése által.

F.P.T.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply