Vírusvédelem Ajkán

Az elmúlt héten körlevelet küldtünk ki több mint két tucatnyi ajkai vállalkozáshoz, azt tudakolván, hogy a koronavírus terjedése okoz-e nekik fejtörést, netalán bevezetnek-e valamilyen intézkedést dolgozóik egészsége védelmében? A válaszok gyér száma azt jelzi, hogy a cégvezetőknek egyelőre nincs veszélyérzetük. A Magyar Imre Kórház vezetése sem látja súlyosnak a helyzetet, nem érzik szükségességét annak, hogy a helyi  médiában tájékoztassák a lakosságot. A jól bevált lakossági fórumokat preferálják, nem tartanak igényt a nyomatott sajtó, a televízió és az online felületek által kínált lehetőségekre.

Körlevelünk kiküldésekor segítséget is adtunk az esetleges válaszok megfogalmazására, leírtuk azt is részletsebben, mire gondolunk. Nevezetesen kérdőív kitöltésére, utazások korlátozására, rendszeres egészségügyi vizsgálatra, felkészülésre karantén működtetésére (amire Gödön már volt példa visszaérkező kínai vendégmunkásaik kapcsán). Az is érdekelt volna bennünket, kértek-e segítséget, vagy tanácsot valamilyen egészségügyi szervezettől, vagy hatóságtól (mint ahogyan ezt megtették pl. a Pannon Egyetemen Veszprémben).

Persze az is érdekelt volna bennünket, ha ilyesmit nem látnak szükségesnek.

A huszonhét címzett közül, mindössze hárman méltattak bennünket érdemi válaszra és avattak be abba, hogyan érintette őket – az azóta világjárvánnyá “előlépett” jelenség.

Az SVI Kft. ügyvezető igazgatónője, Zélity Gizella válaszlevelében leírta, hogy éppen az elmúlt héten volt két látogatójuk  Thaiföldről – vagyis az anyavállalattól. Bár tudomásuk volt róla, hogy Thaiföldön már regisztráltak megbetegedést, nem érezték magunkat veszélyben. Az csak a látogatás során derült ki, hogy vendégeik már két hete itt tartózkodtak Európában, tehát a lappangási idő eltelt. Mivel egyébként nem terveznek semmiféle utazást, sem látogatást “kínai viszonylatban”, így nem érzik magukat veszélyhelyzetben. Természetesen, amennyiben a járvány lecsengéséig olyan utazások válnának szükségessé, melynek során meg lenne a veszélye, hogy esetlegesen fertőzött személlyel találkozhassanak, ügyelnének arra, hogy kerüljék a tömeget – elsősorban a reptereken, illetve a tömegközlekedési eszközökön. Talán nem meglepő, de sokkal “testközelibb” probléma számukra az influenza. Ennek kapcsán sokkal inkább érintettnek érzik magukat. Ezért a korábbi évekhez hasonlóan ebben az évben is ennek elkerülésére koncentrálnak. Rendszeres gyümölcsnapokkal, különböző sportolási lehetőségek biztosításával folyamatosan hozzájárulnak  munkatársaik immunrendszerének  erősítéséhez.  Ezt a rutint az influenzás időszakban fertőtlenítő kézmosási lehetőséggel és C-vitamin biztosításával egészítik  ki.

Ugyancsak hosszabb válaszra méltatott bennünket Péter Gábor, az AVAR Ajka Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója is, aki azt hozta tudomásunkra, hogy  dolgozóik rendszeres egészségügyi vizsgálatát a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően  foglalkozás-egészségügyi szakintézmény bevonásával biztosítják. Társaságuknál egyes meghatározott munkakörökben dolgozó munkatársaik részére az előírt megelőző védőoltást is beadatják. Ezen kívül minden dolgozójuknak – aki azt igényli -, térítésmentesen biztosítják az aktuális influenza elleni szérumot és a kullancsok által terjesztett betegség elleni védőoltást, és annak beadását is. A koronavírussal kapcsolatban hivatalos protokollt eddig nem kaptak a közegészségügyi és járványügyi hatóságtól. Természetesen, amennyiben speciális jogszabály, illetve hatósági előírás megjelenik a tárgyi ügyben, annak megfelelően fognak eljárni – ígérte levelében az ügyvezető igazgató. Az arcvédő maszkok beszerzése a társaságnál folyamatban van, így  dolgozóik közül akik igénylik, terveik szerint biztosítani fogják számukra.

Kis kitérő: érdeklődtem az egyik ajkai gyógyszertárban, ahol elmondták, hogy raktáron lévő maszkjaikat gyorsan szétkapkodták. A hét végére ígértek utánpótlást, de mivel átmenetileg a nagykereskedők is kifogytak, mindössze száz darab arcmaszk érkezését várták.

Természetesen közvetlenül levélben fordultunk dr. Nagy Zoltánhoz, az ajkai Magyar Imre Kórház főigazgatójához is. Ebben egy 5-10 perces stúdióbeszélgetésre kértük valamelyik, járványügyben jártas munkatársát és közvetlen benyomásokat szerettünk volna szerezni a koronavírus-járvány esetleges ajkai kezeléséről. A levélben leírtuk, hogy érdekelne bennünket az is, hogy van-e az ajkai kórháznak protokollja az ilyen esetek kezelésére, illetve „beélesítették-e” már azt? Kérdeztük továbbá, mit javasolnak az utca emberének, mennyire vegye komolyan, illetve hogyan viszonyuljon mindennapi életében a vírusterjedéssel kapcsolatos információkhoz? Hová fordulhat az ajkai ember, ha gyanús esetet észlel akár magán, akár környezetében? Utazhat-e pl. Kínába, vagy máshová külföldre, hogyan tájékozódhat ennek járványügyi vonatkozásairól?

A főigazgató kérdéseinkkel kapcsolatban arról tájékoztatott bennünket, hogy “Világjárványról nincs szó.” (Mire megkaptam válaszlevelét, már volt… – a szerk.) – majd megnyugtatott bennünket és rajtunk keresztül az ajkaiakat, hogy “Magyarországon tudomásom szerint nincs coronavírussal fertőzött beteg. Minden magyar kórház felkészült a betegek szakszerű ellátására. Kórházunk szakorvosai a város lakosságát rendszeresen tájékoztatják lakossági fórum keretében is. Erről közérdekű információban értesítjük az érdeklődőket.”

Tehát a kórház felől az ajkai média nézői és olvasói (az ajkai emberek) nem várhatnak tájékoztatást, viszont figyeljék a lakossági fórumokat, amiken rendszeresen tájékoztatják a város lakosságát.

Lékó Sándor

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply