Vonzóbbá tennék Ajkát

Közösségi szinten irányított városi helyi fejlesztésekkel kívánja az önkormányzat a CLLD program keretében megmozgatni a civilszervezeteket, vállalkozásokat és a közszféra képviselőit, akik együttműködve és egymást kiegészítve tehetnek a város fejlesztéséért, valamint vonzóbbá tételéért.

gyj_egyeztetes gergellyel 9281

Tóth Gergelytől, az önkormányzat stratégiai és fejlesztési referensétől megtudtuk, hogy 2016 áprilisában Magyarországon is elindult a városi területeken egy egyedi, a helyi közösségek partnerségével megvalósítható pályázati program, amelyben Ajka is részt kíván venni. A projekttel mintegy 800 millió forintnyi támogatás megszerzésére van mód abban az esetben, ha a különböző szférák együttműködése sikeres és gyümölcsöző. A városvezetés szerint az ajkai intézmények, civilszervezetek és cégek hajlandóak összefogni a jó célokért, ezért az előzetes regisztráció már megtörtént több egyeztetést követően.

A helyi akciócsoport Ajkai Kapocs néven megalakult, konzorciumi formában huszonnyolc szervezet széleskörű városi és városrészi képviselet bevonásával. Az első lépéseket Szabados Zsuzsával, a sümegi LEADER csoport vezetőjével tették meg a közösség tagjai, hogy érthetővé váljanak a projekt keretei és a benne rejlő lehetőségek. Szabados Zsuzsa tájékoztatójából kiderült, hogy a CLLD projekt már a 2018-as Európai Fejlesztési ciklusra vonatkozik, és a LEADER programhoz hasonló elveken, de ajkai területeken fog működni, és elsődlegesen a közösségfejlesztést, a kulturális és közösségi tartalmú, a helyi gazdaságfejlesztést támogató projektek megvalósítását ösztönzi majd. Akkor működhet a társulás, ha a benne résztvevők közül egyik szféra sincs túlsúlyban, a cél az, hogy a szereplők közösen hozhassanak a közösség számára előremutató döntéseket, amelyeket a pályázatok beadásig Varga Andrea és az általa vezetett Kristály-völgy Terület- és Vidékfejlesztési Egyesület önt formába és koordinál a tagok előzetes jóváhagyásával.

gyj_egyeztetes gergellyel 9278

Már alakult három munkacsoport, amelyek különböző irányokban vizsgálják és dolgozzák ki a városban rejlő lehetőségeket, igényeket és készítik elő a helyi fejlesztési stratégiát. Egyrészt az ifjúság és a család szemszögéből, másrészt a közösségfejlesztést és a társadalmi felelősségvállalást alapul véve, valamint a kulturális infrastruktúrából kiindulva.

Jelenleg a helyi akciócsoport tagjai egyeztetnek – bevonva akár hajléktalanokat, nagyobb cégeket és középiskolás diákokat – a város jövőbeni programjairól, a szociális lehetőségekről és a társadalmi felelősségvállalás helyi alkalmazásáról, illetve a felmerült igényekről, elképzelésekről.

A tervezési időszak még tart. Ezt követően adja be az Ajkai Kapocs az elkészült helyi fejlesztési stratégiára alapozott pályázatot a bírálókhoz. A projekt elnyerése esetén a stratégiában megfogalmazott célokra már maga a helyi akciócsoport fog pályázatokat kiírni a városban működő szervezetek részére. A programokat három-négy év alatt valósíthatnák meg közösségi szervezéssel, közcélokra a helyiek, amik között már most körvonalazódni látszik, hogy elsősorban a szabadidő eltöltésére alkalmas városi helyszínek vonzerejének növelését, és a fiatalok Ajkán tartását szorgalmazzák a tagok. Stabil életcélt teremtenének a városban, ahol nem csak dolgozni, de élni is jó.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply