A búcsú a családi összetartozás jelképe is

Fotó: Györkös

Bakonygyepes városrészben Nagyboldogasszony ünnepéhez, augusztus 15-éhez közelebb eső vasárnap tartják a búcsút minden évben. Ezúttal augusztus 12-én ünnepeltek százak a művelődési házzal szemben levő főtéren, ami 2002 óta a program helyszíne.

A búcsúra ugyanúgy, ahogy régen, ezúttal is hazajöttek a vidéken élő rokonok és az elszármazottak, bár a szervezők is minden évben igyekeznek kitalálni valami újat. Idén az Ajka60 rendezvénysorozat keretében állították össze a műsort, de a kedvelt és bevált elemeken nem változtatnak. A búcsú délelőtt szentmisével kezdődött a templomban, majd kora délután labdarúgó kupával és kosárlabda-dobással folytatódott, melyben Kizmus Lilla, Némedi-Varga Blanka és Lengyel Katalin, valamint Kun Zoltán, Strang Patrik és Kizmus Dávid bizonyult a legjobbnak. Jutalmat kapott legfiatalabb indulóként Papp Milán, legidősebbként Török Istvánné.

Ünnepi köszöntőjében Pék Attila, a településrész önkormányzati képviselője elmondta, hogy a gyerekeknek a búcsú körhintát, édességet, a felnőtteknek szentmisét és a délutáni szórakozást jelenti. Áment Márton, a Gyepesi Örökségünk Egyesület elnöke arról szólt, hogy a búcsú a község és a templom védőszentjének az ünnepe. Gyepesé Nagyboldogasszony és 1910-ben Nagyboldogasszony napján szentelték fel a templomot. A búcsú a családi összetartást is szolgálta és szolgálja a mai napig is.

Városlődről a gyerekek kedvence, Rudi bohóc érkezett, hogy lekösse a legcsintalanabb apróságok figyelmét is. Utána Csocsesz vette birtokba a színpadot. A népszerű mulatós énekes ugyan csupán egy zenésszel érkezett a fellépésre, de a harmadik dalnál már saját énekkarral büszkélkedhetett. Az idősebbek vele együtt daloltak, néhányan a színpad előtt táncra is perdültek. A műsoridő észrevétlenül elröppent, a közönség pedig elvárta a ráadást, majd a közös fotókat. Ekkor már készülődtek a Gyepesi Örökségünk Egyesület nyugdíjas klubjának tagjai, akik romának öltözve cigánytáncot jártak. Műsorukat, amelyet nagyobb közönség előtt most mutattak be először, Grőberné Adorján Renáta tanította be.

Utánuk Badár Sándor humorista következett, aki elmesélte, hogy nem volt sem jó gyerek, se mintadiák, azt viszont már egész fiatalon érezte, hogy humorral könnyebb az élet. A búcsú nem igazi bál nélkül, még akkor sem, ha másnap reggel sokaknak csörgött a vekker, jelezvén, hogy indulni kell dolgozni. A bálban a zenét Pék Attila szolgáltatta hajnali két óráig.

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply