A művészet mint önálló valóság

Születésnapot ünnepeltek a művelődési központ kiállítótermében március 11-én, hiszen a tárlat címe: Horváth Vivien 22 – nem véletlen. A fiatal lány absztrakt festményeiből álló kiállítást egykori tanárai is támogatták: Földesi Barnabás festőművész nyitotta meg az ünnepséget, ahol Kanyárné Grünvald Petra egy különleges ütőhangszeren, marinbán játszott. A kulturális programra sok vendég érkezett és közben az is kiderült, hogy a haiku mestere, Fodor Ákos költő a kiállító kedvence.

Mi is az absztrakció az általános elképzelés, vagy inkább tévhit szerint? „Biztosan nagyon jó csinálni, viszont nagyon rossz nézni”, vagy a másik verzió: „ilyet én is tudok maszatolni” – gondoljunk csak az Életrevalók című francia filmre, ahol jó pénzért értékesítik főhősünk poénból megfestett elég amatőr „alkotását”. Vagyis sokan nem értjük mire jó ez, legalábbis addig, amíg el nem megyünk egy ilyen kiállítás megnyitóra, ahol garantáltan megváltozik a véleményünk.

-Mi műélvezők hozzászoktunk ahhoz, hogy a festmények jelentenek valamit, ugyanis azt gondoljuk, hogy a valóságot kell ábrázolniuk. De a művészet is önálló valóság, ami nem biztos, hogy mindig ábrázol, inkább kifejez. Ezért ne az arcokat, a tárgyakat, a fizikai valóságot keressük ezekben a képekben, hiszen az érzékeinkre, a hangulatunkra hatnak, benyomásokat közvetítenek. Általuk olyan világba csöppenünk, ahol nehezen ismerjük ki magunkat, de tudjuk, hogy ez a művész univerzuma. A zenéhez hasonlóan ritmust, a harmóniát figyeljük, élvezzük a formákat, a színeket – javasolta a művész, majd tanítványa képeit röviden elemezte. Elmondta, hogy a kezdeti művek harsány színűek, ami később szelídül, vannak hidegebb és melegebb hangulatú képek a teremben. Sokféle eszközöket használ a kiállító, spaknival, hengerrel, ecsettel vagy éppen ronggyal fest, attól függően mit akar velük kifejezni.

-Ritkán fordul elő, hogy egy fiatal absztrakt festő határozottan, vagányan önálló útra lépjen. Nagyon szívesen jöttem erre a kiállításra, mert amikor tanári instrukció nélkül kezdenek alkotni a diákok, az azt jelenti, hogy igazi művészpalánta született és a tanári munka nem hiábavaló – hangsúlyozta Földesi Barnabás, aki szerint nagy kivirágzásban van Vivien művészete, újabb és újabb ösvényeket tapos magának.

A kiállítás különlegessége az alkotó bátor ötletében is rejlik, ugyanis munkára fogta környezetét – a kísérleti képeket is meg lehet tekinteni a teremben.

A kiállítás megtekinthető március 22-ig. Hétköznapokon 9-17:00-ig, szombaton 9-15:00-ig.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply