A szőnyeg alá söprés nem megoldás (videóval)

Rig Lajos országgyűlési képviselő minden hónap második csütörtökén fogadóórát tart városunkban, így lapunk is beszámol majd a képviselő Ajkát és a környéket érintő tevékenységéről. Legutóbb az egészségügyről és az oktatásról kérdeztük, hiszen több felszólalása is volt a parlamentben az említett témákkal kapcsolatosan.

– Miként tud segíteni a körzetében az embereknek?
– Az országgyűlési elfoglaltságaim mellett a választókerületem településeit is járom és találkozom a polgármesterekkel. Ahol igénylik és lehetőséget biztosítanak rá, ott megvitatjuk a helyi problémákat, amelyeket aztán a parlament elé tárhatok. Szívesen segítek a város vezetőinek a minisztériumokkal való kapcsolattartásban és a személyes találkozók létrehozásában is. Továbbá fogadóórákon a lakosságnak is lehetősége van kérdezni vagy problémákat felvetni, igény szerint.
– Az utóbbi időben az oktatásügytől és az egészségügytől hangos a közvélemény, a sajtóban is egyre több problémáról számolnak be. Ön miket emelne ki az említett területekről?
– Szakmabeliként először az egészségügy helyzetéről mondanék el néhány dolgot. Az állam 2015-ben konszolidálta a kórházak nagy részét, de az adósságállomány – ami közel 60 milliárd forintos tétel volt – lassan újratermelődik, ha a finanszírozást nem változtatják meg. A kórházaknak ugyanis jelen helyzetben meg kell gondolniuk, hogy mire mennyit költenek. A rendelkezésre álló összegnek közel hetven százaléka bérre és járulékokra megy el, a maradék harminc százalékból kellene kigazdálkodni a rezsifizetést, a gyógyszer- és kötszer-, illetve a vegyszerrendeléseket is. A beszállítói költségekről már nem is beszélve. Minden nem megy, így az adósságállomány növekszik. Tapolcán tavaly augusztustól nézve közel 50 millió forintos hiány halmozódott fel, Ajkán pedig már védőitalra sem futja március 1-jétől. Mi ez, ha nem vészjelzés? – fogalmazta meg az országgyűlési képviselő, aki szerint a XXI. századi egészségügy XIX. századi színvonalra süllyed vissza, hiszen a betegeknek maguknak kell gondoskodniuk a kötszerről, gyógyszerekről, ha azt szeretnék, hogy a kórházakban el tudják látni őket.
– Soha nem állítottam azt, hogy az 500 milliárd forintos kórházfelújítás és fejlesztés, amit a kormány elkezdett, az nem jó. Szükség van rá, mert a kórházaink nagy része leamortizálódott, de észszerűen kellene csinálni, az igények figyelembe vételével. Tapolcán megszűnt az aktív ellátás, a betegek Ajkára áramlanak, viszont az intézménybe csupán egyetlen digitális röntgengép érkezett, pedig többre lenne szükség. Tapolca diagnosztikai műszereket is kapott, Ajka nem. Itt a további röntgenkészülékek helyett öt ágytálmosó berendezést kaphattak volna, de azt nem tudnák használni hely hiányában, így lemondták – részletezte Rig Lajos, aki a kórházi ágyak kiszervezésének ügyében is felszólalt már a parlamentben. A kormány elképzelései szerint ugyanis Magyarország jó helyen áll az Európai Uniós listán az ezer főre jutó kórházi ágyak tekintetében, pedig a GDP arányszám alapján utolsók vagyunk és még többet kellene fordítanunk az egészségügyre.
– Amennyiben kiszervezik az egészségügyi rendszerből az ápolási és a krónikus ágyakat és a finanszírozást is elveszik a kórházaktól, akkor jön megint az, hogy kevesebb pénzből kell gazdálkodni, amiből törvényszerűen következik, hogy az adósságállományuk nőni fog. A magyar helyzetet a némethez viszonyítják. A német rendszer nagyon jó, nekünk viszont évtizedes lemaradásaink vannak az ottani állapottal szemben. Itthon a finanszírozás javításával és az egynapos műtétek számának emelésével lehetne változást elérni – emelte ki az országgyűlési képviselő, aki szerint a létszámhiány szintén komoly probléma az egészségügyi intézményekben, ám az igazgatók csak általánosságban mernek fogalmazni.
– Nincs életpályamodell az egészségügyi dolgozók számára. Még ígéretet sem kaptak, hogy lesz ilyen a közeljövőben. Innentől nem meglepő, hogy elhagyják az országot és ez a folyamat visszafordíthatatlannak tűnik jelen pillanatban. Hasonlóan rossz a helyzet az oktatásügyben is, ahol már a legkisebb tételekre sincs pénzük az iskoláknak. Már egy izzó megvásárlása is komoly akadályokba ütközik, hiszen több hetes levélváltás után kaphatnak engedélyt a műveletre a központosítás miatt. A pedagógusok és gyerekek is leterheltek, a KLIK tevékenysége pedig pluszban ráerősít a konfliktusokra, hiszen ellehetetlenít minden megoldást.
– Jó példa erre a halimbai tornaterem ügye, amit szintén a parlament elé tárt…
– Igen. Az ottani tornaterem padlózata annyira elhasználódott, hogy már bepenészesedtek az összeillesztések. Az egészségügyi kockázatot jelentő por mozgás közben felszáll és a diákok, valamint a termet használó nagycsoportos óvodások belélegzik. A testnevelés órát követően fulladásra és fejfájásra panaszkodnak a gyerekek, ami mellett nem lehet csak úgy elmenni. A KLIK-et mégsem érdekli a dolog túlzottan, pedig ezzel illene foglakozniuk nem a tanároktól kért portfóliókkal. A problémák szőnyeg alá söprése nem egyenlő a megoldással. A kormánynak észre kellene vennie, hogy az oktatásban és az egészségügyben is több ezren jelzik nap, mint nap, hogy nem értenek egyet a döntéseikkel.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply