Az anyatejes táplálás világnapja

(Archív) Fotó. Györkös

Az anyatejes táplálás világnapja alkalmából szoptatást népszerűsítő előadásokat hallhattak szeptember 16-án a kismamák és a védőnők a Magyar Imre Kórházban.

 A rendezvény mottója az volt, hogy a szoptatás a fenntartható fejlődés kulcsa, ugyanis amellett, hogy ez a csecsemő legmegfelelőbb táplálási módja, egyben környezetkímélő is, és számtalan előnye van a tápszeres tápláláshoz képest. Dr. Kovács Ágnes neonatológus, laktációs tanácsadó kiemelte, hogy aki anyatejjel táplálja a kisbabáját, megóvja őt a mesterséges ételek okozta allergiáktól. Az anyatej – szemben a tápszerekkel – teljesen természetes, és környezetkímélő módon termelődő táplálék, elkészítése nem igényel külön energiabefektetést az édesanya részéről, és sem erdőirtással, sem talajszennyezéssel nem jár.

Az anyatejes táplálás nagyon sok betegséget képes megelőzni, hiszen a benne lévő immunanyagok a fertőzésekkel szemben is védelmet nyújtanak. A szoptatás erősíti az anya és a gyermek bensőséges kapcsolatát, a testi közelség biztonságot nyújt a kisbabának. Az anyatej minden szükséges tápanyagot tartalmaz, amelyek könnyedén felszívódnak, és beépülnek a szervezetbe, ezért az anyatejes babának legalább féléves koráig nincs szüksége egyéb táplálékra. A hosszú távú szoptatás alapvető feltétele, hogy az édesanya igény szerint szoptasson. Ez azt jelenti, hogy nem korlátozza a szoptatás gyakoriságát és időtartamát sem, a csecsemő minden éhségjelét és szomjúságát is az anyamellen elégítheti ki. A tejtermelés a kereslet-kínálat elvén működik: minél többször szopik a baba, annál több tej termelődik. A hosszú távú szoptatásnak nemcsak a babára, hanem az anyára nézve is számtalan jótékony hatása van, többek között a mellrák és a petefészekrák kockázata is csökken, sőt, statisztikai adatok kimutatták, hogy a sokáig szoptatott gyermekek intelligensebbek lehetnek tápszeres társaiknál.

A rendezvényen Molnár Lajosné gyermekápoló a szülőszobai bőrkontaktus kilenc lépését ismertette, majd újra dr. Kovács Ágnes kapott szót, elmondta, hogyan segítenek a szoptatásban az édesanyáknak az újszülött osztályon, Ódorné Zsupponyó Anita területi védőnő pedig az otthoni szoptatásról, és az esetleges nehézségekről osztotta meg tapasztalatait a hallgatósággal. Végül dr. Szalayné Halász Orsolya kórházi védőnő beszélt a hozzátáplálásról, az elválasztásról illetve az elválasztódásról. Az előadásokból kiderült, hogy az embereknél a természetes elválasztódás 2,5 – 7 éves kor közé tehető.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply