Az internet veszélyei

Az internet és a közösségi portálok hasznosak és jók, viszont nem körültekintő használatuk számos veszélyt hordoz. A témakörben Klausz Melinda közösségi koordinátor tartott előadást középiskolások számára a Nagy László szabadidőközpontban. A programot a családsegítő központ szervezte.

Az előadó figyelmeztette a fiatalokat, hogy minden, amit feltesznek a netre, elérhető lesz azt követően is, hogy ők maguk esetleg már eltávolították eredeti helyéről.

– A fotót, mielőtt feltesszük, alaposan nézzük meg olyan szemmel is, hogy aki látja, milyen információk birtokába kerül az életünkről – fogalmazta meg az előadó. – A háttérben egy drága műszaki cikk vagy festmény, egy új autó az anyagi helyzetünkre is enged következtetni. A szobaablakból nyíló kilátás, az utcakép mind az ingatlan elhelyezkedéséről ad információt. Jön a nyár, a szabadságolások időszaka. Azt, hogy mikor és hol vakációzunk, kivel és mit csinálunk közben, ne a közösségi portálon tudassuk ismerőseinkkel. Adatlapunkhoz bárki hozzáférhet, és a nem tisztességes szándékú személyek is megtekinthetik. Az internetre feltöltött adatok a hatóságok számára is hozzáférhetőek, és akár vizsgálat is indulhat azt követően, ha az alacsony jövedelmet bevalló, vagy szociális ellátást igénybe vevő több százezer forintos luxusnyaralásra költ.

Számos olyan oldal vagy hír kering, amelyet csak lájkolást vagy megosztást követően lehet megnyitni. Ezek egy része adathalász oldal, így érdemes elkerülni. Aki figyelmét felkeltette az így ajánlott cikk, más forrásból szinte biztos, hogy meg tudja szerezni. A lájkolás vagy megosztás kapcsán tudtunkon kívül oldalak, közösségek kedvelői leszünk. Hasznos, ha rendszeresen megnézzük, mely oldalaknak vagyunk kedvelői, és amelyekről úgy gondoljuk, haszontalanok számunkra, töröljük. Izgalmas játéknak tűnik, de hozzáértőknek mindent elmond rólunk illetve a kapcsolatrendszerünkről az, ha megjelöljük a legjobb barátunkat, legkedvesebb ismerőseinket. Azt sem nehéz ma már kideríteni, hogy a csoportban ki a domináns, így kérésekkel, reklámokkal őt bombázzák, aki majd hat a csoportra.

Tanév végén a munkát kereső végzősök oldalairól gyakran eltünnek a bulis képek, helyettük megjelennek az öltönyös, nyakkendős, kosztümös komoly megjelenést és gondolkodást tükröző fotók. Az ismerősök, akiknek feltünik a hirtelen változás, kommentjeikkel azonnal elárulnak bennünket. Ha például sokan arról érdeklődnek, hova lettek a kocsmázós, vagy diszkós képek, a leendő munkáltató arra következtet, a jelentkező nem otthon és olvasással töltötte az estéit, hiába akarja most ezt a képet sugallni magáról. Bulis képet feltenni nem tilos, csak úgy kell megválasztani azt, hogy később, ha változik az élethelyzetünk, akkor is vállalható legyen.

20150423_103803

Klausz Melinda az internet és közösségi portálok ésszerű és biztonságos használatáról beszélt

Fotó Tisler Anna

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply