Bányászatról diákoknak

A Bányászati Múzeum gyűjteményével ismerkedtek, a város és a bányászat történetéről filmet néztek majd előadást hallgattak meg a Fekete-Vörösmarty iskola ötödik és hatodik osztályosai június 10-én.

A foglalkozást a Bányász Hagyományápoló Nyugdíjas Klub vezetője, Marczona Ferenc tartotta. A filmből az egykor ajkai épületekkel, a város történetével, a bányászattal kapcsolatos információkhoz jutottak a diákok, majd végignézték a múzeum anyagát, megtudták, a kiállított gépeket mely műveletek elvégzésére használták. Marczona Ferenc szólt a bányászok védőszentje, Szent Borbála életéről, a bányásznapokról, valamint az 55 életet követelő bányaszerencsétlenségről.

– A bányászat veszélyes munka volt, az ajkai bánya a legkorszerűbbek közé tartozott, a működtetők fontosnak tartották a dolgozók biztonságát, és minden  eszközt beszereztek, hogy védjék az életüket – fogalmazta meg Marczona Ferenc. – A bányászok munkája nyomán épült és szépült a város, gazdagodott a közösségi élet, a kultúra, a sport. A bányászat azóta megszűnt, az utolsó csille szenet 2004. szeptember harmadikán hozták fel. A város fejlődése nem állt meg. Nekünk, hagyományőrzőknek, egykori bányászoknak az a feladatunk, hogy megismertessük a fiatalokkal az ágazatot, hogy büszkék lehessenek arra, elődeik ezt a szép, de nem veszélytelen szakmát művelték.

A város az idei évben ünnepli a bányászat kezdetének 150. évfordulóját. Ebből az alkalomból a bányász hagyományőrző egyesületek vállalták, hogy az általános iskolásoknak a múzeumban előadást tartanak. Mind az öt alapfokú oktatási intézmény élt a lehetőséggel. Minden alkalommal más bányász egyesület vállalkozott az előadás megtartására.

downloadfile-14

Fotó Györkös

A felső tagozatosok érdeklődéssel hallgatták a város és a bányászat történetét

 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply