Bemutatkozott az újjáalakult együttes

ajka-padragkut tancgala
Néptánc alapokra épülő, de modern mozdulatokkal tűzdelt előadásukban boszorkányként varázsolták el a férfiakat Fotó: Györkös

Először mutatkozott be a nagyközönség előtt március 17-én este az újjáalakult Ajka-Padragkút Táncegyüttes a Kökényes Táncegyüttessel közös műsorán. A több évtizedes hagyományokkal rendelkező rendezvényt Sára Ferenc, Erdélyből érkező néptánc pedagógus nyitotta meg. Az ajkai együttest méltató szavai mellett bemutatta a dicsőszentmártoni fellépőket, és a velük érkező, adatközlő vendégeket is:

Megható történetei után átadta a színpadot a táncosoknak. A változatos műsorban először az Ajka Padragkút Táncegyüttestől a Zalai Kamaratánc Fesztivált is megjárt szászcsávási koreográfiáját láthattuk, amelyet Ramasz László, az új művészeti vezető elsőként alkotott a csapatnak. Ezután bemutatkozott az est zenei házigazdája, a Zagyva banda, akik évek óta kísérői az ajkai táncos rendezvényeknek. Ezúttal vajdaszentiványi muzsikát hallhattunk tőlük. Majd az ajkai együttes Vízikék óvodai utánpótláscsoportja lépett színpadra ugrós előadással, őket pedig a senior csoport követte mezőföldi táncokkal. Felkészülésüket Fodor Eszter irányította. A helyi táncosok után az erdélyi Kökényes Táncegyüttes következett Varró Huba művészeti vezető irányításával, akik a Kis-Küküllő mente és a Vízmellék vidékéről hoztak haranglábi román táncokat nekünk. A második blokkban az ajkai együttes a magyar tánchagyomány egyik klasszikusát, a Martin archívumban megőrzött türei filmet keltette életre, és járta el a kalotaszegi koreográfiát, ami a táncosok kedvence is lett a felkészülés során. A művészileg újragondolt előadást az eredeti film kimerevített jelenete nyitotta meg. A felvételen jelenlévőket az ajkai táncosok váltották fel a lassan emelkedő vászon mögött. Utánuk a Kökényes Együttes előadásában láthattuk, ahogy ötvöződtek a Kis-Küküllő mente, a Mezőség, és a Maros vidékének, határának táncai a fellépők mozdulataiban. Produkciójukban keménytelki román táncokat adtak elő. Ezután Varga János györgyfalvi koreográfiáját elevenítették fel az ajakiak. A férfitáncok után egy rendhagyó táncszínházi darabbal tért vissza a házigazda együttes lánykara a színpadra. Néptánc alapokra épülő, de modern mozdulatokkal tűzdelt előadásukban boszorkányként varázsolták el a férfiakat. A műsor utolsó részében a Kökényes Táncegyüttes a Mutassuk meg, hogy létezünk! című előadásában ötvözte a Kis-Küküllő és Kutasföld magyar táncdialektusát. Utánuk ismét az Ajka-Padragkút táncosai léptek fel mocsi összeállítással, amelyet Moldovan Nikodin emlékére készítettek, és a neves zenész-táncos előtt tisztelegve mutatták be. A ritmikus előadás után a zenekar kerül ismét előtérbe, akik galgamenti zenét játszottak. A fináléban az ajkai és az erdélyi táncosok közös marosmenti cigány táncanyaggal búcsúztak a közönségtől.

A gálaműsor után hajnalig tartó táncház várta az érdeklődőket az aulában, ahol a Zagyva banda húzta a talpalávalót.

R.W.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply