Biztonságban a téli utakon

Hol van a rendőr? Miért nem látta? – gondoljuk azonnal, ha valaki elénk vág előzés után, nem adja meg az elsőbbséget, vagy veszélyeztet bennünket. Fontos a rendőri jelenlét, több közlekedőnek csak akkor jutnak eszébe a szabályok, ám minden jármű mellett nem lehetnek egyenruhások. 

A biztonságos, balesetmentes közlekedés az úton levők szabálykövető magatartásán múlik leginkább – mondta Ludvai Zsolt, rendőr őrnagy, az Ajkai Rendőrkapitányság közlekedésrendészeti alosztályvezetője. Az odafigyelés, az út- és látási viszonyoknak megfelelően megválasztott sebesség, a jó látás és láthatóság mindannyiunk érdeke.

Ma már egyre több gépjárműben van menetrögzítő kamera, amely rögzíti az úton történteket. Szabálytalanság, vagy baleset esetén a felvétel akár bizonyító erejű lehet.

Az Ajkai Rendőrkapitányság illetékességi területén – a tavalyi azonos időszakhoz képest – idén október végéig már 5-tel több halálos közúti közlekedési baleset történt, két esetben motoros vesztette életét – tette hozzá Ludvai Zsolt rendőr őrnagy.

-Rendszeresen  mérjük a gépkocsik sebességét, a műszer telepítésénél a lakossági igényeket is figyelembe vesszük. Ajkarendeken, a Korányi utcában az ott lakók 70-80 százaléka írta alá a kérelmet. A sebességmérések azt mutatják, hogy sajnos nem mindenki tartja be a szabályokat. Kollégáim lakott területen belül, a Sport utcában mértek 100 kilométer per óra feletti sebességet, de lakott területen kívüli szakaszon is tapasztalunk jelentős sebességtúllépést. A balesetek egyik fő oka a sebesség nem megfelelő megválasztása. Az úgynevezett diszkóbalesetek, aminek elszenvedői az éjszaka a szórakozóhelyről hazatérő fiatalok, már csak elvétve fordulnak elő. A legtöbb társaságban van egy fiatal, aki vállalja, hogy nem fogyaszt alkoholt és hazaviszi a többieket – emelte ki.

Ma, amikor csaknem mindenki számára elérhető az okostelefon és az internet, szinte minden balesetnél akadnak, akik videozzák vagy fotózzák a roncsokat, a sérülteket, esetleg meg is osztják azt a közösségi portálon. Magatartásuk erősen kifogásolható és embertelen.

-Elképzelték, hogy mit érezhetnek azok, akik hozzátartozójukat vagy ismerősüket látják, amint vágják ki őket a roncsból? Hasonló esetben ők mit éreznének? – teszi fel a kérdés az alosztályvezető. Aki balesetet lát, az a helyes magatartás, ha megáll a helyszínen, és megtesz mindent annak érdekében, hogy újabb baleset ne következzen be. Megnézi, megkérdezi, hogy személyi sérülés történt-e, kell-e segítséget nyújtania? Amennyiben személyi sérülés történt, az elsősegélyt követően minden esetben értesíteni kell a mentőket, rendőrséget a 112-es segélyhívó telefonszámon.  Közöljék a történteket, kitérve a sérültek számára, illetve ha lehetséges, a sérülések fokára, fajtájára. Amíg a segítség megérkezik,  maradjanak a helyszínen.  Amennyiben csak anyagi kár keletkezett, a járművezetők rendőri intézkedés nélkül is megegyezhetnek, szükség esetén a baleseti bejelentő lapot is kitölthetik- összegezte.

Kérdésünkre, hogy melyik korosztályhoz tartozók szenvedik el a legtöbb balesetet, Ludvai Zsolt elmondta, mindenki másképp veszélyeztetett. A fiataloknak még nincs meg a kellő vezetési rutinjuk, és vannak, akik vagánykodnak, túlértékelik saját, illetve járműveik képességeit. A középkorúaknál, akik évtizedek óta vezetnek, lazulhat a szabálykövetés, megszokásból, rutinból vezetnek, az időseknél pedig már romlik a látás, lassul a reflexek.

A rosszabb, ősz végi és téli látási viszonyokra felkészülve a rendőrség által szervezett Látni -és Látszani baleset-megelőzési program keretében, október 19-től kezdődően egy hónapig a partnerként részt vevő optikák ingyenesen vizsgálták meg a gépjárművezető látását, és ha szemüveges azt is, hogy az eszköz megfelelő-e számára. A programhoz csatlakozó szervízben ellenőrzték a jármű világító és jelző berendezéseit, hogy megfelelően vannak-e beállítva és működnek-e. A rendőrség a kampány során a forgalomban résztvevők kivilágítására – az év egyéb időszakaihoz képest – kiemelt figyelmet fordít, de a láthatóság jegyében a kerékpárosok és a gyalogosok biztonsága is fokozottan előtérbe kerül.

A járőrök felhívják a biciklisek figyelmét arra, hogy ajánlott a színes, feltűnő ruházat viselése, és a kerékpár, illetve a kerékpáros kivilágítása is elengedhetetlen. A gyalogosoknak a láthatósági mellény viselése csak lakott területen kívül kötelező, de lakott területen belül is lehetnek olyan szakaszok, például járda nélküli utcák, ahol használata életmentő lehet. A havas, jeges, csúszós úton a féktávolság is megnő, ezért fontos, hogy a gyalogost minél nagyobb távolságból észleljék. Ma már az autók nagyobb hányadára, tízből 7-8 járműre téli gumit szerelnek fel a téli időszakban, amely Magyarországon még nem kötelező, de ajánlott.  A legfontosabb, hogy mindenki az út-és látási viszonyoknak megfelelően vezessen, tartsa be a szabályokat – hangsúlyozta Ludvai Zsolt rendőr őrnagy.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply