Dokumentumfilmből vígjáték – Drifter ajkai premier (videóval)

Az álmok megvalósítása sokszor akadályokba ütközik, ennek ellenére a Drifter című dokumentumfilm főszereplője Steinbach Richárd elszántan küzd a vágyaiért. Különleges figura, aki nemcsak a kivetítőn, hanem élőben is nagyot alakít. Vígjátékká teszi azt is, amin búsulni kellene.

gyj_drifter a moziban 0814
Megtelt a mozi a premierre

Rendhagyó premierrel mutatták be a közelmúltban Ajkán a Driftert és a hozzá kapcsolódó Ricsi című rövidfilmet, melyeken az érdeklődő közönség mellett a főszereplők és egy-egy hozzátartozójuk vagy barátjuk, valamint a rendező és az operatőr is részt vett. A szokatlan bemutatón a szereplők szinte folyamatosan kommentálták a látottakat, így a szomorúbb, lehangolóbb részek többsége is igazi viccparádévá vált. Nézőpont a nézőpontban formálódott, az irónia és a piszkálódás töltényei folyamatosan pattogtak a falak között, ám ez nem nehezítette a befogadást, inkább teljes szinkronba hozta a teremben lévőket.

gyj_drifter a moziban 0816
Hörcher Gábor rendező néhány gondolattal vezette fel a filmet

A két filmet Ajkán és környékén, helybéli szerepelőkkel forgatták, ám az alkotók arra a legbüszkébbek, hogy a hetvenkét perces Drifterrel sikerült olyan produkciót létrehozniuk, ami nem egy kizárólagosan magyar történet, ezáltal nem csak az itt élők értik, hanem a világon bárhol megállja a helyét.

drifter

– Kolumbiától Észtországon át számos helyen vetítettük a filmet és egyszerűen működött. Az emberek ugyanakkor nevettek vagy izgultak Ricsi döntései miatt mindenütt, ami visszajelzés volt számunkra, hogy sikerült megvalósítani az elképzeléseinket – fogalmazott Hörcher Gábor rendező a filmet követően lapunk kérdésére.

gyj_drifter a moziban 0807

Az alkotás nemzetközileg számos díjat elnyert már, érdekessége, hogy öt évig készült és különleges módszerrel forgatták. Kétszáz óra nyersanyagot dolgoztak fel az alkotók, melyet a jelenetek többségében egyetlen kamerával rögzítettek.

– A speciális vágásoknak köszönhetően az egyes jeleneteket úgy lehetett összefűzni, hogy filmes megkonstruált alkotásnak tűnjön, mintha minden folyamatosan történne. Az élmény így olyan, mint ha egy nagy játékfilmet nézne a közönség – mesélte Becsey Kristóf operatőr.

gyj_drifter a moziban 0820
A film alkotói: Hörcher Gábor rendező és Becsey Kristóf operatőr

A történet fikciós dokumentumfilm, erős játékfilmes nyelvezettel, ám a benne látottak szinte egy az egyben a valóságot ábrázolják. Ricsi elmúlt öt évét, aki nem tudja összeegyeztetni mindent elsöprő ambícióját és azt a tényt, hogy képtelen egyesbe kapcsolni életét. A film drámai, izgalmas, mégis gyakran rendkívül vicces módon meséli el, miként menekül a fiú az egyhangúság és a reménytelenség elől az álmaiba. Ám a rally versenyzéshez vezető út rögös és önpusztító életmóddal, valamint szabályszegésekkel van kikövezve.

Fesztiváldíjak:

Legjobb Első Film Díja – IDFA, Amszterdami Nemzetközi Dok. Fesztivál 2014

Dokumentumfilm Fődíj – Fünf Seen Filmfesztivál 2015

Zsűri Különdíja – goEast Filmfesztivál 2015

Zsűri Különdíja – Docs Against Gravity Filmfesztivál 2015

A film készítése közben kapott nemzetközi díjak és elismerések:

Robert Bosch Alapítvány Koprodukciós Fődíja – goEast Filmfesztivál 2011

DOCU Rough Cut Boutique Utómunka Díj – Szarajevó Filmfesztivál 2013

DOK.Incubator Hangutómunka Díj – DOK Leipzig 2014

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply