Égetés helyett komposztáljunk

A kerti komposztálás az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy személyesen is tegyünk valamit a bolygónkért és gyermekeink szebb jövőjéért. Ez a technológiai eljárás a kertben és a háztartásban keletkezett szerves hulladékok legolcsóbb és legegyszerűbb újrahasznosítási módszere.

Minimális összegért tudunk saját magunk is barkácsolni, vagy vásárolni komposztálót. A műanyag komposzttárolók többféle formában kaphatók. A bennük tárolt komposzt nem lesz szükségszerűen jobb, de könnyebben rendben tarthatók. A barkácsolt tárolók épülhetnek fa oszlopokhoz szögezett deszkákból, de használhatunk hozzá műanyag lemezeket, vagy léceket is.

De miért is érdemesebb a kertekben összegyűlt szerves hulladékot az égetés helyett komposztálni? Egyfelől azért, mert mindenki igyekszik környezettudatosabban élni. Másfelől így a kerti és konyhai hulladékokat vissza tudjuk juttatni a természetbe, aminek hatására termékenyebb lehet a talaj. A komposzt visszajuttatásával tápanyagban gazdag humusszal ajándékozzuk meg a talajunkat, és egyben a benne fejlődő növényeket is.

A tároló elhelyezésénél figyeljünk arra, hogy árnyékos, és jó vízelvezetésű területet válasszunk. Fontos, hogy szellős jól hozzáférhető helyen legyen.

Mi kerülhet a komposztba?

Konyhai hulladékok, gyümölcs, zöldség, tojáshéj, kávézacc, a teafilter tartalma, elhervadt vágott virág, elszáradt cserepes növények, de akár kerti lehullott gyümölcs és zöldség, ágak, gallyak, lombok, fűnyesedék és kerti gaz is. A közhiedelemmel ellentétben a dió és vadgesztenye levele is komposztálható, azonban hosszú idejű érlelésre van szükség ahhoz, míg a növekedésgátló anyagok lebomlanak. Ha sok dió, vagy vadgesztenye lomb képződik a kertünkben, érdemes neki külön tárolót létrehozni, így a többi, gyorsan bomló anyag felhasználásával nem kell kivárnunk ezek megérését. Ügyeljünk azonban arra is, hogy semmiképpen ne kerüljenek a komposztálni való közé biológiailag nem lebomló anyagok, mint műanyagok, üvegek és fémek, valamint fertőzött és beteg növények részei és fehérjetartalmú maradékok, húsdarabok, szalámivégek. Ha ezeket betartjuk, akkor már csak egy alkalmas helyet kell kijelölni és indulhat is a komposztálás. Az egészséges komposzt „illata” nem zavaró, az orrnak akár kellemes is lehet.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply